Jurnalul Elenei B. transcris de Simona T. – episodul 10
2008 December 7 at 7:47 pm
Scunpul meu jurnal,
Să nu te speri că îmi tremură mâna când îţi scriu. Când mam uitat a şapti spre zecea oară în oglindă azi dimineaţă când mam trezit m-i sa părut iar că am făcut aripioare şi am loat urgent măsuri. Ţin fundul încordat tare oriceaş face (în afara de atunci când mă duc la toaletă), ca să lucreze muşchi şi să slăbesc, de-aia îmi tremură mâna când scriu. Nu prea înţeleg nici eu ce legătură e între mână şi fund dar cred că e din cauză că î-mi tremură tot corpul iar fundul face parte din corp, deci deaia îmi tremură şi mâna.
Din fericire tata nu ma pus să merg cu Loganul dar nici nu mă mai gândesc prea mult la asta fincă sunt indignată că sormea a înebunit. Î-şi face casă întro comună din Ilfov cu oameni săraci şi vrea să se mute acolo. Cică sa săturat să fiie arătată cu degetul, să fiie vânată de ziarişti şi chemată la petreceri mondene. Ce argumente tînpite! E aşa frumos să fi fotografiat şi să fi în centrul atenţiei iar ea s-a săturat, auzi. Eu mă simt supermişto atunci când sunt fotografiată. Singura chestie e că când văd bliţuri mă mai speri să numi dea lacrimile şi să mi se deslipească genele sau să nu mă prindă după ce am mâncat şi mi sa dus rujul şi se vede că am machiaj permanent la buze. Machiajul permanent la buze dragă jurnalule, e când ai mereu o linie roşie de contur care nu se şterge fincă e făcută prin tatuaj şi în cazul în care se curăţă rujul se poate vedea urât mai ales că eu am şi silicon în buze şi arată naşpa dacă nu sunt dată cu ruj. Mai e nasol la machiajul permanent şi că când ţi-l face doare de îţi vine să plângi, da’ merită pentru că după aia eşti mereu frumoasă cu condiţia, repet, să fi rujată.
Revin la sormea că sunt gruaznic de supărată de ceia ce face. Cum o să trăiască ea în satul ăla în care sunt numai oameni săraci şi necunoscuţi şi înbrăcaţi urât şi nu se parfumează şi nau nici maşini? Unde îşi va bea ea cafeaua în oraş? Unde o sa ia cina la restaurant? Unde va dansa? Unde o să se ducă la shopping? E inconştientă, o să vorbesc iar cu ea să-i explic poateşi revine înainte săşi distrugă complect viaţa.
Mai vroiam să notez nişte chesti foarte inportante legate de alegeri, pentru că înainte de toate rămân totuşi politician şi mă pre-ocupă enorm soarta acestui popor. Ziua de 30 noienbrie 2008 m-i sa părut o zi istorică pentru ţară şi poate chiar pentru tot globul. Spun asta pentru că deşi în anumite judeţe s-a… o spun pentru că aşa cum a zis şi tata, electoratul din anumite părţi ale ţării a… of… am impresia că nu mai pot nici să mă concentrez din cauză că ţin fundul încordat. Nu pot sămi duc ideile până la final deci cred că şi creierul are pe undeva o legătură cu fundul din moment ce îmi e afectată concentrarea. Sunt epuizată, o să scriiu data vitoare despre alegeri. Nuapte bună jurnalule. Mă culc tot cu fundul strâns.
(Din editia print a Academiei Catavencu)









Elena iti recomand cateva ore de meditatie cu stimabilul Nedormitul si un examen scris si oral cu domnul Carol ( care iti va da si un atestat recunoscut de Maxine international). Pentru mine acesti domni au facut minuni. In afara faptului ca am inceput sa scriu aproape corect am si slabit 3kg. Spre exemplu:
“Aseara m-am imbatat ca un porc”
“Tatal meu este presedintele tarii”
Te-as ruga sa-i spui Simonei ca a primit un mail foarte important.
Multumesc.
daaa, fata, tinet fundu incordat. aia e cea mai important sa nu uitii. si abviosly af corse ruju. daca i-l uiti esti descalificata. desi nu stiu daca am invatat inca cuvintu asta.
Maxine,
mi-a fost dor de tine. mi-a.
eu am scris mai sus..
scuze nedo.
@Simo: pe mine ma inervieaza aplompul asta al aparatelor degetale cu caremi fac paparati puozele … fata, ba nare rezolutie si ma scoate cu blura, ba ma scoate cu ochi rosi, … leam zis-o-data-n fata la cativa … mia raspuns chiar Henesi in numile lor, cica inportant e trandafirul … ce porc! il spui lu tata sa-il aiva in atentia denea cu taxili … acu zii si tu, ca te stiu de ontologica si te pricepi la modelizm si coperti … alea care face brenduri in revistele de stail e facute pe degetale sau le trece prin camerele oscure de goldenblituri … vreau si io odata o poza care sa ma reprezinte, numai de feicuri am parte. Tu sti ce e canonul?
PS
Auzi … nici nu stii ce in datorata ma simt ca ma scoti din anonimat … I-mi faci un mare bine cami critici la udativ jurnalul. Apreciez inspecial corectura. Trebuie sa re cunosti ca t-iam dat m-ai mult de furca, cand lam inceput jurnalul … Conteaza si esperienta mea pe care miai in duso in tinp, dar si rolu tau de mentoare atemporar. Nuti multumesc sanu crezi ca te magulesc din adins … astai soarta moastra a autorilor de jurnale an tume, critici contemporani e mereu tot mai actuali decat noi, cum e la revista voastra cititori nostrii! Tinema tot asa, sunt cea mai tare criticata, saru mana! Sya
Guta, pe’n prima oara recunosc ca esti genial. Multe pupici!!
Da’ cat mai astept. Unde?
Nicolae,
multumesc. Si tu esti. Noi suntem. Ei sunt. Ele sunt. Voi sunteti. El este. Ea este.
Elena sunt.
Las-o bre p’asta ca numa nervi ne face! Ca doara toti ne prececem la gramatica! Cand vreti sa va bag la bag la beci?
@Nicolae:Nicule, nude monetiza valorili …e bine ca e pusa, in evidenta. E curata terapie … marker cu izotopi rujati, nu alta … fara ea ne-am confunda toti cu genul proxim si nu ne-am mai putea identifica specificul definitoriu … sedimentele, chiar daca sedau la fund (tare!) sunt o adevarata amprenta apolitica a trecutului … ce e baglabeci?
noaptebunanuscumsavaspun.
Nici n-ati ajuns in beci ! Si v_a-t i i pilit! Inca o data!
ancorunfoa? ! Hai!~
guta,esti genul ideal,ce beci?
reslijng, babeasca!
am si moare! de varza!
iubi, asta cu jurnalul e slaba. Stiu ca esti singura fata Catavenca, imi inchipui ca asta e greu, dar nu te cobori la smecheria lor de bucuresteni inevitabil incompleti.
chiar asa, tu de unde esti, da pamint?
“de pamint”
@Maxine: ne lasi? pe mainele cui?
nicolae,egoistule.
macu,hai noroc,ce mai faci ma,nu zii ca macani
Maxine are zi grea maine! Doarme!
maine e luni? munciti? macule,bei o bere? nicolae,zama da varza e pt dimineata?
Da cand? Da unde? in borsu’ de cartofi? Chiar ca v-ati pilit!
loooooooooooooooool
Draga Simona… As vrea sa iti dau un sfat fara sa fiu prea nesimtit. Asa ca o sa fiu cit se poate de subtil… La scoala am invatat ca exista mai multe tipuri de comic (de situatie, de limbaj) etc. Indiferent de care tip de comic vorbim, toate au o caracteristica comuna: repetind aceiasi figura, situatia nu mai este atit de comica. Ba chiar in timp, se trece la penibil si chiar mai rau. OK. Am inteles ca ai fost amuzanta la inceput (sau cel putin ti s-a parut). Dar te repeti! Asa ca iti sugerez serios sa iti pui mintea la contributie si sa incerci si altceva pentru ca deja ai devenit penibila. Si crede-ma! Asta a fost varianta subtila!
Simo’ intreabane si de alti precu printzu si Camila. Nu poci?
mooama,o ciorba de legume supa cu bors cu taitei cu ardei iuti blgaresti
@Nicolae: Lasa doml’ne fata sa ne-ntrebe ce doreste …
@Simo: Cand ne scoti la Mall, eu vreau savarina:))
badmf,
intreaba-ma mai clar, sa vad daca-mi esti prieten sau dusman.
@ Ady: deja?
Toate ca toate, da’ asta cu fundul încordat e genială :)))
M-am gândit că ar fi bine să mă prezint. Deci:
Persoană de sex feminin femeiesc (ce greşeală tâmpită), 28 de ani, Balanţă, născută în Caransebeş, cu copilărie în Domaşnea şi domiciliu de muncă în Timişoara. Absolventă de Vest, Litere, engleză-germană am zis că intru în învăţământ şi o să fiu cea mai tare profă din parcare. Timp de 3 ani am fost. Am predat română şi apoi engleză. La liceu. Apoi a venit vremea să-mi fie ruşine să mai spun că sunt profă. Asta se datorează democraţiei care a ruinat orice urmă de învăţământ românesc. În prezent sunt traducător. De engleză în principal, germană numai dacă-i musai. Căsătorită de 4 ani. Copil de 2 ani. Cel mai frumos şi mai isteţ pui de cioară, evident.
Likes: să fiu mamă, traducerile medicale, internetul, campingul, curăţenia, disciplina şi ordinea absolută, literatura rusă, decoraţiunile interioare, Academia Caţavencu, MIhaela Rădulescu, Zoe-Dumitrescu Buşulenga, Lucian Blaga, “Ion”, de Liviu Rebreanu, November Rain, filmul Alive, telenovela Inima Sălbatică (prima văzută), următoarea serie de cărţi în limba engleză: (”Portrait of a Lady”, “Wuthering Heights”, “Pride and Prejudice”, Portrait of an Artist as a Young Man”, “Picture of Dorian Gray”, “The English Patient”), colecţia de capă şi spadă Dumas&Zevaco (din clasa a VI-a începând), “Idiotul”, de Dostoievski (ştiu, îi place şi lui Mutu, să nu dezvoltăm…), carnea de peşte, să conduc, poşetele, să cheltui bani…
Dislikes: SĂ GĂTESC (Niciodată nu gătesc NIMIC), violenţa, egoismul, invidia, ştirile de la ora 5, ion iliescu, nicolae guţă&co., William Faulkner cu “Absalom!Absalom”, să traduc în/din germană, faptul că toţi de ne plângem de ţara asta şi nimeni nu face nimic să schimbe, invidia, răutatea, bădăranii în trafic, incompetenţa, birocraţia, banii…
The End.
asta am fost io! sa se stie! fara numar
ce verva pe voi in seara asta
chiar mi-o fo’ dor
mio sau m-io?
carol, ai legatura
Simona, imi scapa ceva?
pai nu e carol responsabil cu corectura?
Eu stiam de Guta
nee. carol e. iti poate conforma si maxine
:))
Simona, sedinta pe mess, vorba lui Nedo.. ACUM!
“Nuapte bună jurnalule. Mă culc tot cu fundul strâns. ”
Brilliant!
Cea mai “tare” parte a jurnalului …
ce sa-i faci, daca s-a bagat unde nu-i fierbe oala, asa-i trebuie, na, na(Moscova nu crede in lacrimi si pare-se, nici SimonaTache)
auzi nedo, da’ cu Faulkner ce=ai avut? ai trecut de primul capitol din “The Sound and the Fury”? nu ca ma laud, dar acolo e numa’ bine de tinut fundu’ strans.
so, touch my bum(cichi, cichi, hi, hi):
cp_away şi toată lumea
trei vizitatori ai acestui blog au acordul meu tacit de a-mi folosi identitatea. dacă nu uită, aceşti vizitatori fac menţiunea că mi-au folosit identitatea. atunci cînd uită, se pot face confuzii între stilul meu inconfundabil şi stilul lor la fel de inconfundabil. atunci cînd se fac, totuşi, confuzii, le voi clarifica eu însumi. dacă nu uit, de bună seamă
simona
ady are drepate. jurnalul ăsta apare şi în ediţia print şi în cea online a caţavencului. dă-o dracului, a treia oară? iar cu jmekeriile ieftine nu merge. ai fi putut să te repeţi joia, ca de obicei. sau ai fi putut pune episodul ăsta la categoria “dacă doriţi să revedeţi texte mai vechi” şi s-ar fi prins lumea.
neata iubire
neaţa, păpuşea…
Nedormitul, totuşi, tu nu ai permisiunea mea de mă prezenta :)))) Nu de alta, dar s-a confuzat lumea şi nu pricepea ce ai tu cu Faulkner. Când colo, tu nici n-ai auzit de el …
e ăla cu pendula?
Da. Supranumit Foucault.
deci fibonacci. mhaaaa… mamă ce cult sînt… aproape îl ajung pe guţă
fratele lu’ Thales din Milet :)))))))
thales de la vîlcea?
Draga jurnale
Nu stiu ce are lumea de se tot ia de mine, lumea e rea si invidioasa, ce, daca tata lor ar fi presedinte nu sar alege si ei la alegeri? Le e ciuda ca sunt frumoasa sis exoasa, aia e.