Skip to content

Unde te duci, unde te-ntorci, numai porci!

2009 March 3 at 9:55 pm

Am găsit prin redacţie o carte de-a lui Vadim intitulată Aforisme. Vă spicuiesc câteva:

Unde te duci, unde te-ntorci, numai porci!

Femeia frigidă ori îşi pune sutien, ori îşi pune două cupe de-ngheţată – e acelaşi lucru!

Mâncărurile mele preferate sunt acelea frugale, tipice pentru un copil sărac: roşii cu brânză, cartofi cu brânză, ouă cu brânză. Să mai spună cineva că n-am făcut nici o brânză!

Limba română n-are circulaţie internaţională, într-adevăr, dar are ceva mult mai preţios: circulaţia sângelui.

Îmi face rău să-mi revăd iubirile din tinereţe: care nu e moartă, e grasă.

Pedofilia este fiica homosexualităţii…

Europa îşi bagă, din când în când, două degete pe gât şi îi varsă afară pe ţigani.

Elie Wiesel e un porc, e un porc, e un porc!

180 Responses Post a comment
  1. Sandman permalink
    March 3, 2009 22:00:04

    Piramidal(sau distonocalm?) ca de obicei..o pierdere mare pentru brigada artistica a spitalului cu gratii la feresti.

  2. agneswood permalink
    March 3, 2009 22:02:51

    ce porcărie

  3. March 3, 2009 22:07:09

    asta imi aminteste de refrenul ala din “Married with Children”: “Syko dad… syko daaad!!”

  4. March 3, 2009 22:11:32

    Simona,

    sa intelegem din postul asta ca vrei sa-ti vezi numele prin romania mare?

    :twisted:

    /borat on/
    naughty! naughty!
    /borat off/

  5. March 3, 2009 22:12:56

    le-ai ales cumva pe cele mai putin inspirate, sau pline de penibil? :}

    legat de aforisme, fac trimitere la un alt personaj cu potential :} [ http://luminasfanta.wordpress.com/2009/02/27/despre-sex-si-intalniri ]. nu am citit intreg blogul, insa am o presitire ca promite!
    Gizăs, Măuzes! Conspectati. :}

  6. Simona Tache permalink*
    March 3, 2009 22:14:05

    @ anarhix: nu vreau (desi mi l-am mai vazut, acum niste ani::)), mi s-au parut haioase aforismele, mai ales ala cu Elie Wiesel :smile:

  7. March 3, 2009 22:18:08

    2 si 5 mi se par f@#d up.

    intotdeauna m-am intrebat ce-or crede despre ei nevestele astora.

  8. aurelian permalink
    March 3, 2009 22:18:36

    vorbind de porcarii am ingurgitat la tusnad in we o pomana porcului delicioasa… bine a fost si o pomana a crapului, a palincii si a vinului

  9. March 3, 2009 22:19:24

    oare vadim are blog?

  10. March 3, 2009 22:20:46

    holy crap. are!!

  11. Angela permalink
    March 3, 2009 22:27:12

    stimati telespectatori ai otv, in pauza dintre nikita si nikita, iata dovada frugala insa zdrobitoare ca dl. vadim e cioban de porci. maninca doar brinza. aaa, si a si facut o piftie culturala intrucit fundurile pupate se pot numi carne.
    in continuare, reteaua interlopa de circulatie internationala a singelui limbii romine. demascam pe aceasta cale traficul de hemoglobina si perfuzii. normal, pe filiera maghiara.
    ma duc sa-mi bag doua degete pe git.
    si aaa, dom’ tribunu, ai vazut-o pe eva herzigova cu sutien? nu? asa credeam si eu. e de la rudotel, nu de la inghetata.

  12. agneswood permalink
    March 3, 2009 22:29:47

    aurelian, merci de dividi

  13. March 3, 2009 22:34:17

    spamam la Vadim? :twisted: :twisted:

  14. agneswood permalink
    March 3, 2009 22:35:36

    Pate Sibiu de ficat de gâscă – Ingrediente: slănină, ficat de porc (19%), apă, şorici, ficat de gâscă (5%), proteină vegetală din soia, sare iodată, zahăr, ceapă, amidon din grâu,stabilizatori: polifosfaţi, condimente, agent de gelifiere: caragenan, emulgator- lactilat de sodiu, aromatizant, agenţi de îngroşare- gumă guar, antioxidant- ascorbat de sodiu, potenţiator de aromă- monoglutamat de sodiu, colorant: carmin, conservant: nitrit de sodiu, vitamine- vitamina C. Conţine: proteină

  15. agneswood permalink
    March 3, 2009 22:37:39

    Pate Sibiu de porc – pe a cărui etichetă scrie că este făcut din: ficat de porc, 24%, slănină, apă, şorici, proteină vegetală din soia, sare iodată, zahăr, ceapă, amidon din grâu, stabilizatori- polifosfaţi, condimente, extract de condimente, muştar, sirop de glucoză, emulgatori- esterii glicerolici ai acidului citric, agenţi de îngroşare: gumă guar, gumă xantan, antioxidant- acid citric, ascorbat de sodiu, potenţiator de aromă: monoglutamat de sodiu, colorant: carmin, conservant- nitrit de sodiu, vitamine- vitamina C. Conţine: proteină vegetală din soia, gluten, muştar.

  16. agneswood permalink
    March 3, 2009 22:38:03

    Pate Sibiu de ficat de raţă- Ingrediente: slănină, ficat de porc (14%), apă, ficat de raţă (10%), şorici, proteină vegetală din soia, sare iodată, zahăr, ceapă, amidon din grâu, stabilizatori- polifosfaţi, condimente, extract de condimente, muştar, sirop de glucoză, emulgatori: esterii glicerolici ai acidului citric, agenţi de îngroşare- gumă guar, gumă xantan, antioxidant- acid citric, ascorbat de sodiu, potenţiator de aromă- monoglutamat de sodiu, colorant- carmin, conservant- nitrit de sodiu, vitamine- vitamina C. Conţine- proteină vegetală din soia, gluten, muştar.

  17. agneswood permalink
    March 3, 2009 22:38:23

    Pate Sibiu cu ciuperci – Ingrediente: ficat porc (22%), slănină, apă, şorici, ciuperci (5%), proteină vegetală din soia, sare iodată, zahăr, ceapă, amidon din grâu, stabilizatori: polifosfaţi, agent de gelifiere- caragenan, emulgator- lactilat de sodiu, agenţi de îngroşare- gumă guar, antioxidant: ascorbat de sodiu, potenţiator de aromă:monoglutamat de sodiu, aromatizant, colorant: carmin, conservant: nitrit de sodiu, vitamine: vitamina C. Conţine- proteină vegetală din soia, gluten.

  18. agneswood permalink
    March 3, 2009 22:38:47

    Pate Sibiu cu măsline – Ingrediente: ficat de porc (24%), slănină, apă, şorici, măsline (7,5%), proteină vegetală din soia, sare iodată, zahăr, ceapă, amidon din grâu, stabilizatori- polifosfaţi, condimente, extract de condimente, muştar, sirop de glucoză, emulgatori- esterii glicerolici ai acidului citric, agenţi de îngroşare- gumă guar, gumă xantan, antioxidant- acid citric, ascorbat de sodiu, potenţiator de aromă-
    monoglutamat de sodiu, colorant- carmin, conservant- nitrit de sodiu, vitamine- vitamina C. Conţine- proteină vegetală din soia, gluten, muştar.

  19. agneswood permalink
    March 3, 2009 22:39:13

    Pate Sibiu Picant- Ingrediente: slănină, ficat de porc (21%), apă, şorici, proteină vegetală din soia, ardei roşu deshidratat (3%), sare iodată, zahăr, ceapă, amidon din grâu, stabilizatori- polifosfaţi, condimente, aromatizant, agent de gelifiere: caragenan, emulgator- lactilat de sodiu, agenţi de îngroşare- gumă guar, antioxidant- acid citric, ascorbat de sodiu, potenţiator de aromă: monoglutamat de sodiu, colorant- carmin, extract de paprica, agent de reglare a acidităţii: acid malic, conservant- nitrit de sodiu, vitamine: vitamina C. Conţine: proteină vegetală din soia, gluten.

  20. March 3, 2009 22:39:51

    Simona, stiu carticica. Mai am una misto in garaj la parinti, a lui ion cristoiu criticul. Cind ma duc acasa o caut si ti-o trimit. Tu cum te protejezi de raceala si gripa, cind ai timp?

  21. agneswood permalink
    March 3, 2009 22:39:57

    sa nu ziceţi că nu-s ontopic. peste tot în pateu, numa porci
    bleah

  22. March 3, 2009 22:40:51

    da’ cate E-uri contin?

  23. March 3, 2009 22:40:58

    Sunt un porc.Da sunt roz nu mare alb.Ma puteti striga Babe.
    Ah sa nu uit, am intrat in contact bloggeristic cu un vadim lover.E maret, e sublim dar nu original.Mihnea Georgescu rulz.

  24. March 3, 2009 22:42:43

    Si inca ceva: la postarile cu prea multe comentarii nu intra ale mele, de pe mobil

  25. March 3, 2009 22:44:13

    Mihnea georgescu nu e fan carol? Aaa, asta, nastaz

  26. March 3, 2009 22:45:45

    Simona, daca nu imi raspunzi trec la iudaism

  27. agneswood permalink
    March 3, 2009 22:46:34

    anarhixe, toată lumea întreabă de e-urile alea fără să se uite la eu-rile proprii :mrgreen:
    şi apoi, la câte ef-uri om fi mâncat înainte de89, nu se mai simte

  28. March 3, 2009 22:47:44

    Tache? Tachila? Tachetel? Tachitica? Tachelus? Tachisor?

  29. agneswood permalink
    March 3, 2009 22:49:32

    cruela, câtă baie mai faci ?
    de la tine e apăraia asta pe blog ?
    aici plouă aşa că am ieşit şi eu la uşa cortului să mă spăl.
    mai stau puţin la pomana porcului aici şi gata.
    jimeeee, nu ţi-e foame ?

  30. March 3, 2009 22:50:16

    Harsht! Gata! :sad:

  31. March 3, 2009 22:54:03

    Nu te speria, micutule. Sunt eu, Fatim, Cel Ce Vorbeste Cu Tine In Somn. Mergeam pe pod, sperand sa ma intalnesc cu Dumnezeu, Moise, Fecioara Maria, Allah, Napoleon, Ceausescu, Aristotel, Hitler, Seneca, Arafat sau Bumbescu si am vazut o mogaldeata la Orizont. Mi-am zis: cum dracu, n-am trecut de Orizont? Parca a doua statie de la Ho si Min era Favorit, din cate mai tin eu minte. Sau Ho Si Min sunt doua statii? Hm, ce s-a schimbat Bucurestiul in doar 3 luni, de cand a venit Che Gargara la Primarie! Ma rog. Ma bucur ca esti tu, Micule Napoleon, ultimul meu prieten. Caci nu-i asa, zise el smulgandu-si calm parul din cap, prietenul la nevoie se cunoaste. Deci, cum spuneam, ma bucur sa te cunosc. Eu sunt Horea, Closca si un pic Crisan, tu cine esti si ce cauti aici? Ce vrei de la mine? De ce nu ma lasi in pace? De ce ma urmaresti? Aha, te stiu. Esti ala de la scara doi, care parcheaza pe locul meu. Te-am vazut odata cand bateai covoarele si dadeai tot praful spre mine, dinadins. Tu mi-ai furat presul de la intrare! Deci, eu ma numesc Fatim. Ma duc sa fac pipi, nu va suparati, domnule, puteti sa-mi tineti rand pana ma intorc?

  32. March 3, 2009 22:54:22

    Sepuku?

  33. March 3, 2009 22:54:27

    bueeiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii simona, perversa mica si racitzika, pai tu shtii ca porcu are un orgazm de 30 de minute?AI VREa tu numa PORCI! :wink:

  34. March 3, 2009 22:59:05

    Crop nu e midav!

  35. March 3, 2009 23:01:41

    luatzi aici dela domnu groparu.ro

    Deci weekendu asta ce trebuia sa fac eu, cand era sa fac?

    1. Trebuia sa merg la taiatul porcului, la tzara. Stiti ce inseamna asta: palinca ghe Cluuuj, voie buna, distractie cand bietu porc refuza ca un porc sa urmeze procesul care il va aduce pe farfurie si in cele din urma la buda firmei, sorlici, examinat pula porcului si comparat cu pula proprie, bucurie legata de pula proprie*, gratar de carne proaspata, mamaliga (nu de porc!), taaat felu de delicioshenii care scurteaza viatza intr-un mod foarte placut si nu te mai lasa sa te bucuri de pensia privata pilonu’ 2.

    2. Trebuia sa merg la Tilisca, un sat cu oaie, impreuna cu Crivatz. Aia insamna: gratar de oaie, sloi de oaie, lapte si iaurt si branza si telemeauă si smântână si prajitura de oaie, aer curat, relaxare, somnic, apa care curge pe langa bucataria gazdei, deci un mic crampei de rai, pe un intre-picioare de rai, de oaie.

    In schimb, voi merge cu un zambet ofitzial pe fatza la o cununie civila, aici in Cluj.

    _______________________
    *Ca sa stiti si voi, ca nici io nu stiam: cica porcii care se mananca is castrati! Deci nu exista putza mai mica decat putza de porc castrat, io asa zic. Nu zic bine?

  36. March 3, 2009 23:04:00

    si acum partea stiintifica , sa nu muritzi needucatzi ( mai ales ca victor e in zi libera)
    Daca tipi timp de 8 ani, 7 luni si 6 zile, o sa produci suficienta energie pentru a fierbe o ceasca de cafea.
    (E greu de crezut ca merita sa faci asta)

    La porci orgasmul dureaza 30 de minute.
    (In viata viitoare as vrea sa fiu porc.)

    Cand te dai cu capul de pereti utilizezi cam 150 de calorii pe ora.
    (Inca nu pot sa-mi iau gandul de la chestia cu porcul.)

    Oamenii si delfinii sunt singurele specii care fac sex de placere.
    (Oare de asta zambeste Flipper mereu?… Si porcii au 30 de minute de orgasm. Nu pare corect…)

    Persoanele dreptace traiesc, in medie, cu noua ani mai mult decat cei stangaci.
    (Daca esti ambidextru se imparte diferenta?)

    Furnica poate ridica de 50 de ori propria greutate, poate trage de 30 de ori propria greutate si intotdeauna cade pe partea dreapta cand se imbata.
    (Au platit oare contribuabilii pentru aceasta cercetare?)

    Dracii-de-mare au peste 27,000 papile gustative.
    (Oare ce poate fi atat de gustos pe fundul apei?)

    Puricele poate sari peste de 350 de ori lungimea trupului sau. Este ca si cum un om ar sari peste un teren de fotbal.
    (30 de minute… poti sa-ti imaginezi? Si de ce tocmai porcii?)

    Un gandac de bucatarie traieste noua zile fara cap, dupa care moare de foame.
    (Groaznic… Incepi sa te minunezi de cat de sadici si bolnavi trebuie sa fi fost cei care au urmarit asta.)

    Masculul de calugarita nu se poate imperechea cat timp are capul atasat de corp. Femela initiza sexul prin taierea capului masculului.
    (Iubito, sunt acasa. Ce zici de…) (Ei bine, cel putin porcii sar peste acest aspect…)

    Unii lei se imperecheaza de peste 50 de ori pe zi.
    (In viata mea viitoare inca imi doresc sa fiu porc… calitatea inaintea cantitatii)

    Fluturii gusta cu ajutorul picioarelor.
    (O, doamne…)
    (La astia este mai rau decat la dracii-de-mare)

    Ochiul strutului este mai mare decat creierul sau.
    (Cunosc astfel de persoane.)

    Steaua de mare nu are creier.
    (Cunosc si astfel de persoane.)

    Dupa ce am citit aceste randuri, pot spune …
    (Porci Norocosi!)

  37. March 3, 2009 23:05:44

    de pe mailuri fara numar fara numar , am uitat sa zic!
    CA SA SHTITZI CA NU EU AM PRODUS !
    eu doar am căpiat! pardon : cOpiat!

  38. agneswood permalink
    March 3, 2009 23:08:19

    cruela, dacă ai atâtea mailuri înseamnă că ai viaţă personală
    duplicitaro !

  39. March 3, 2009 23:12:01

    @agnes ma enervezi! ti-am mai zis ca viatza mea u e personala! e accelerata! sin din cand in cand intercity!cu vagon restaurant si vagon de dormit! acum lucrez la vagonu piscina!

  40. March 3, 2009 23:14:48

    shi plec! vorba lu nedo! ca mai am si viatza de noapte!dorm!spre deosebire de nedo!p-asta sa-l intrebi de viatza! la cat nu doarme!

  41. agneswood permalink
    March 3, 2009 23:16:51

    trebe sa trag fermoaru ca ma trage frigul deja

    aureliene, gata ţigara din noaptea trecută când te strecuraşi afară ?
    vezi că n-am uitat ?

    jime, dacă îşi face cru intercity, îmi iau si eu bilet la prici şi îţi las ţie cortu. vezi că minutele sunt sun sacul de dormit.

    jery, când o sa mai vb cu mine? anul viitor îmi dai mărţişor ?

    gero, mai esti ăn stanby aşa cum te-am lăsat ?
    cru, ia limba mea de moarte:
    100 şi gata !

  42. March 3, 2009 23:17:28

    auzi bleene la kretuleasca :”citeam miine in cotidianul” :!: :?: :!:

  43. March 3, 2009 23:20:34

    @agnes am marcat suta!

  44. March 3, 2009 23:20:57

    e in portofel!

  45. March 3, 2009 23:21:51

    Balada porcului nebun

    Maretele timpuri s-au dus
    Si in gol privesc stand in tinda,
    De-un vajnic cenaclu mi-e dor,
    Mi-e dor sa mai trag cate-o limba!

  46. March 3, 2009 23:22:58

    @jointu: nu te lua de limba! ca mi-a lasat-o mie agnesa!

  47. March 3, 2009 23:24:20

    Sa nu uitam ca azi a fost comemorat al nostru drag si (din pacate) nemuritor Ilici.
    Sa ne traiti multi ani ca morcovul! :twisted:

  48. agneswood permalink
    March 3, 2009 23:25:27

    ouăle stricate cresc potenţa
    asta e offtopic ?

  49. March 3, 2009 23:25:36

    Scuze cruela,promit ca de acuma nu mai fac nici o aluzie la limba. Chiar nu stiam sa-ti fi dat agnes vreo limba….

  50. March 3, 2009 23:29:21

    @indicaDement ~ excelent!

    sa curga aforismele? :}

    se baga cineva la creatie? as vrea sa iasa un aforism fain, legat de criza [din casa] si negru’ din casa alba… ;)

  51. March 3, 2009 23:33:59

    Criza-i frate cu romanul!

  52. March 3, 2009 23:37:49

    @jointu’ kiarami-a dat-o ! pa proces verbal! citeste si tu mai sus!

  53. March 3, 2009 23:38:13

    Criza e un porc, e un porc, e un porc!

  54. March 3, 2009 23:38:33

    @duroxe : cum suna : porcu’i frate cu romanu?

  55. March 3, 2009 23:40:32

    sau preferati : criza-i moartea porcului? si porcul e moartea crizei?

  56. March 3, 2009 23:41:13

    suna prea crud.. si doare.. :}
    eo vreau unu cu obama, hristorul crizei!

  57. March 3, 2009 23:48:47

    Pedofilia e fiica homosexualitatii. Pupincurismul e pestele politicii. Un bun politician trebuie sa aiba dintii tari,sa sfarame capatana adversarului,buzele moi(sefii stiu de ce) ,coloana vertebrala lipsa, limba de lemn,capacitatea de a-si schimba culoarea dupa cum bate vantul.

  58. March 3, 2009 23:53:27

    Europa îşi bagă, din când în când, două degete pe gât şi îi varsă afară pe ţigani.Romania si-a bagat doua degete pe gat si l-a varsat afara pe Vadim.

  59. March 3, 2009 23:58:17

    Îmi face rău să-mi revăd iubirile din tinereţe: care nu e moartă, e grasă.
    Esti sigur ? Ia mai arunca o privire mai indeaproape la prima categorie,daca ti s-o fi parut doar!?!

  60. March 4, 2009 00:09:33

    Nu va mai crizati degeaba!

  61. March 4, 2009 00:09:58

    stadionul e plin, mitraliera-i proptita,
    multimea ma cheama, se simte petita…
    dar eu sunt absent, si oana-i sub pepe,
    ma f**te o criza, n-am bani nici de tepe!

    ps astept inca ceva cu obama! vreau sa-mi mearga ziua bine… :}

  62. March 4, 2009 00:14:34

    p-asta-l vroiai?

    Un ditamai 747 întîmpina un front de turbulentă maximă asa că pilotul n-are încotro si anuntă pasagerii că vreo cîtiva dintre ei vor fi sacrificati. Le mai zice că alegerea celor care vor fi aruncati din avion se va face, conform regulamentului, în ordine alfabetică.
    - African-Americans, please!
    Nici unul.
    - Blacks!
    Nici unul.
    - Darkies!
    Nici unul.
    - Jungle bunnies!
    Nici unul.
    Un negru mare si urît îsi ţinea copilul în brate si-l mangaia pe cap zicînd:
    - Fii cuminte, că azi suntem niggers

  63. March 4, 2009 00:17:04

    sau la asta:?

    Intr-un WC public, se uita Bula la vecinul de langa el, un negru.
    Uimit de dimensiunea penisului, il intreaba pe acesta:
    - Scuza-mi impertinenta, dar ce ai facut sa-ti creasca asa mare?
    Negrul ii dezvaluie secretul.
    - De cate ori ma duc sa urinez, mi-o bat de cateva ori de WC.
    Dupa doua luni il intalneste Bula pe negru, la care acesta il intreaba.
    - Cum merge cu antrenamentul?
    Bula, fericit, raspunde:
    - Bine, deja e neagra!

  64. March 4, 2009 00:20:32

    sau …

    Un explorator îl vede pe vraciul satului bătînd ritmic din tobă.
    - Ce este, prietene
    - Nu mai avem apă.
    - Şi baţi toba ca să invoci ploaia
    - Nu, e semnalul pentru instalator.

  65. March 4, 2009 00:22:25

    heyyyyyyyyyyyyyyyyyy duroxe….nimic nimic? ma duc sa ma culkc, sa am shi io o zi buna!pina atunci o noapte buna!la toti!

  66. March 4, 2009 00:22:34

    Venit-a o criza de peste ocean,
    De foame sa ne imbete,
    Venita-i acum,
    Mai sta vreun an.

    Venita e criza la noi si bag seama,
    Ca a venit hand-in-hand cu Obama,
    Si n-am de mancare,
    Si privesc pe geam,
    Ma ustura-n cur ca nici servici nu am,
    Si-astept sa se duca peste un an,
    Criza- napoi la Obama

  67. March 4, 2009 00:23:20

    nb cruela

  68. March 4, 2009 00:33:08

    @cruella ~ nimic inca.. cred ca-s sclifosit azi! :}}}
    primu’ imi place! merci, si sa fie noapte buna.

    @Joint ~ ai material excelent! rulezi impecabil… :}

  69. March 4, 2009 00:35:04

    Ion il intreaba pe Vasalie:
    -Ma,ca tu citesti ziarele..ai si televizie..no mai,ce-i ala apartheid..ca tot aud de el?
    -No mai Ioane…vezi tu,ii ca cum te-ai intalni pe-o punte,la jumate, pe care nu poate trece decat unul cu un negru si tu ii zici “da-te negrule la o parte”..si el nu se da..si-i zici iar si iar si el nimic.No,si atunci te enervezi si-l tipi in prapastie “asa ma,mama ta de bozgor”…asta-i apartheidul mai Ioane

  70. March 4, 2009 00:57:22

    3. Cornelia Vodoiu
    Marti, 03 Martie 2009 14:50
    Oare vaccinul este vaccin? De ce este impiedicata colaboratea internationala in domeniul medical? Avem atatia absolventi de medicina si farmacie, avem absolventi ai facultatilor de fizica, chimie, biologie ce pot sa contribuie din plin la cercetarea romaneasca si internationala.. Numai chimia computationala a Domnului academician chimist Ionel Haiduc are valoare? Ce ascund granturile Academiei Romane? In 1982 au fost repartitii guvernamentale pentru absolventii de facultate. “Chimia pura” din Bucuresti nu a concurat cu nimeni. In schimb cei care au facut chimie -fizica la Cluj , Bucuresti, Iasi au fost impreuna la repartitie. Cati dintre ei au un cuvant de spus azi in cercetarea romaneasca, in invatamantul romanesc? Este bine de stiut ca: A.« In ceea ce priveste GRIPA, in afara de epidemiile cu caracter regional, mai mult sau mai putin localizate, mai mult sau mai putin extensive , se inregistreaza –prin intrarea in circulatie a unui nou subtip sau varianta antigenica de virus gripal indeosebi A- manifestari extensive pandemice , care cuprind rapid intreaga populatie a globului ce se gaseste descoperita imunologic. Viteza de difuziune a noului virus este in stransa legatura cu miscarile populatiei, cu legaturile intense si rapide intre diversele parti ale globului, ca si de interventia altor factori favorizanti (conditii economico-sociale, factori meteorologici etc.Alaturi de aceste aspecte sunt de remarcat multe altele , dar ne vom opri la rolul pe care il joaca animalelle (mamifere, pasari, artropode) salbatice sau domestice in vehicularea diversilor agenti patogeni.Cu toate progresele realizate in multe alte boli infectioase virale, ce pot fi stapanite si chiar lichidate prin administrarea de vaccinuri, ca de exemplu variola, in gripa acestea, alaturi de imunoglobuline sau chimioprofilactice , confera doar o protectie relativa populatiei.Pentru a intelege de ce, dupa ani si ani de incercari sintem inca dezarmati in fata acestei viroze, recunoscuta a fi « fara frontiere », trebuie sa ne oprim asupra caracteristicilor enigmaticelor virusiri gripale. Dupa cum se stie au fost izolate, incepand cu anul 1933, trei tipuri de virusuri gripale umane :A,B, C, si numeroase virusuri gripale A de la mamifere si pasari, domestice ori salbatice, alcatuind , in ansamblu , familia virusurilor gripale A. » Gr.Teodorovici, A.Ivan –« Orientari in epidemiologia contemporana », Editura Junimea Iasi, 1981, p.46.B.“Asemanarea dintre toxic si medicament a fost observata inca din antichitate.Grecii foloseau si termenul de “pharmakon” pentru “toxic”, cu sensul atat medicament, cat si de otrava.Conceptia araba despre aliment , medicament si otrava este expusa de Al-Biruni (973-1048) in « Cartea drogurilor » : »Tot ce se absoarbe –spune el in introducere –se imparte in alimente si otravuri, iar intre cele doua (categorii) se situeaza medicamentele… ele sunt vatamatoare in comparatie cu alimentele si curative in comparatie cu otravurile, iar actiunea lor (curativa) se manifesta numai atunci cand sunt utilizate de UN MEDIC priceput si scrupulos. De aceea, intre ele si alimente exista asa-numitele alimente medicamentoase, iar intre ele si otravuri , asa numitele medicamente toxice. » Relatia medicament-otrava este definita succint de Gerolamo Mercuriali (1530-1606) : « Otrava este un medicament mortal ». Dupa conceptia moderna, toate organismele vii se afla in echilibru nestabil cu mediul inconjurator. Acest echilibru este rezultanta a doua forte contrarii :o forta entropica, ce tinde sa faca sa dispara individul prin egalizarea energiilor, conform celui de al doilea principiu al termodinamicii, iar alta forta, metabolismul, ce cauta, dimpotriva, sa mentina diferentierea necesara fata de mediu. Din acest punct de vedere se pot defini, in sens larg :-TOXIC, orice factor care are tendinta sa rupa echilibrul intre un individ (sau descendenta sa ) si mediul inconjurator, factorul putand fi de natura chimica, fizica sau chiar psihica ;-MEDICAMENT, orice factor capabil sa readuca la normal situatia perturbata. »Martian Cotrau, Lidia Popa, Teodor Stan, Nicolae Preda, Maria Kincses-Ajtay-Toxicologie-Ed.Didactica si Pedagogica, Bucuresti, 1991, p.13. Cu respect, profesor+chimist+ofiter Cornelia Vodoiu.

    :lol: :grin: :grin: :grin: :lol:

    scuze, popor, nu m-am putut abtine!

  71. March 4, 2009 00:59:45

    Daca spun un banc pe care l-am facut tot eu mai demult se cheama copy/paste?

  72. March 4, 2009 01:05:20

    Ca unul care a conceput un copil pe blog, ma opun folosirii de cuvinte expulicite.

  73. March 4, 2009 01:08:37

    Militez pentru spamul spumos, sanatos, de calitate, bine articulat, ironic si subtil. Unde e spamul anilor 90?

  74. March 4, 2009 01:09:52

    Isi mai aduce cineva aminte de romania tare? Aia cu puiu fript…

  75. March 4, 2009 01:10:22

    Nedo, fuck!

  76. Chaos permalink
    March 4, 2009 01:34:41

    Buna Simona,
    Dragut blog… roz.
    Interesante “citatele”.
    @nedormitul: cred ca vrea sa vada daca ai “the balls” si in curand preputul lipsa. :twisted:

  77. March 4, 2009 01:42:02

    Vadim e cu capul, sau cu lingura?

  78. Caprar la cazarma jurnalului roz permalink
    March 4, 2009 02:58:29

    Se ia aforismu’ si se imparte in intrebari componente:
    a.) un’te duci?
    b.) un’te-ntorci?
    Se da suma raspunsurilor R, unde a.)la Partid si b.) Acasa apartin S
    cine-i tare la armetici sa dezvolte teorema? Era sa uit, cele de mai sus e pamflet!

  79. March 4, 2009 03:14:35

    Vom fi iarasi ce-am fost si mai porciporciporci decit atit.

  80. March 4, 2009 03:15:37

    Porcibiade

  81. March 4, 2009 03:19:56

    Paunescu este? Este? Este?

  82. March 4, 2009 03:21:13

    Cum putem transa un poet?

  83. March 4, 2009 03:25:37

    Manifest feminist avant la lettre
    (din Jurnalul Elenei C. scris de Vadim T.)

  84. March 4, 2009 03:40:07

    Asa cum spunea marele filozof panica in alimentara pentru ca este mare nu-i asa imi aminteste scuze pentru paranteza cind eram copil si mincam ca ca regretatul eugen barbu fie-i tarina usoara cind mergeam in vizita la dinsul si imi spunea ma ha ha ha rid si acuma maestrul ma cornele pentru ca nu-i asa imi spunea cornele intre prieteni ca trebuie sa spun ca am fost prieten cu maestrul care cind a murit era prea gras si cum spunea seneca citat mai tirziu de onaca care a fost si la mine in partid nu sint suparat pe el onaca care face caca ha ha am avut multi oameni valorosi in partid dar am dat-o afara pe curvuta buruiescu dar sa nu vorbesc de niste viermi care ma maninca din interior nu cedez eu asa usor sint curva batrina si sint o nuca prea frigida pentru ei imi aduc aminte cind ies cu fetitele mele care imi cer niste cupe de inghetata cind ies seara la plimbare de mina cu ciinii mei prietenii mei domnul vadim e talentat si asta deranjeaza

  85. March 4, 2009 03:42:14

    Analul elenei c lins de vadim t

  86. Filbert permalink
    March 4, 2009 04:56:10

    Pedofilia este fiica homosexualităţii…Cind e cuminte, mama o alinta cu diminutivul ‘Pedofilica’ :shock:

  87. Marius Delaepicentru permalink
    March 4, 2009 05:36:54

    Genitale, mai sunt afonismele astea vadim-tudorene!
    Dar, ia, să-ncerc şi io în acelaşi registru:
    Ce nu te ucide, ţi-o înmoaie.

  88. March 4, 2009 05:58:27

    io-am primit de la vadim si 4 casete cu cantece (sic!) in afar de cartea cu aforisme, dupa ce m-a facut evreu cu fata de curentat in revistutza lui…

  89. tanfastic permalink
    March 4, 2009 07:02:12

    porc frugal si frigid

  90. March 4, 2009 07:19:20

    @tanfastic
    cruela ziceaca dimpotriva; ca are orgasm de 30 de minute:)

  91. tanfastic permalink
    March 4, 2009 08:14:44

    @ cristian
    au pa’ dracu, niste mincinosi procii astia… :wink:

  92. sandman permalink
    March 4, 2009 08:55:10

    ‘Neata…discutia aluneca spre Adrian Paunescu si nu sesizez io ?

  93. Lixuca permalink
    March 4, 2009 08:56:16

    Buna dimineata!Astazi e o zi importanta.E ZIUA LUI BROCCOLII!
    Broccolii,LA MULTI ANI!

  94. March 4, 2009 09:00:22

    Nu mi-am platit fixul ca nu am bani. Nu am internet va rog sa ma ajutati. E trist

  95. sandman permalink
    March 4, 2009 09:05:22

    Poetul pereche…..La multi ani GG!!!

  96. tanfastic permalink
    March 4, 2009 09:06:06

    1.la multi ani broccolii!
    2. adrian paunescu are orgasm 30 de minute? ‘ti-ai dracu de poeti!

  97. March 4, 2009 09:08:33

    Jumatate din virusii din mine traiesc sub pragul saraciei. Nu reusesc nici macar sa isi asigure cosul minim garantat. Copiii lor de foame mor

  98. March 4, 2009 09:11:20

    La multi ani gigi. Nu pot sa iti iau cadou

  99. March 4, 2009 09:12:25

    Sa-l auzi citindu-le… atunci sa vezi cum te strici de ras.

  100. March 4, 2009 09:18:57

    Subiectul e de la inceput compromis. Cum ati fi comentat daca n-ati fi stiut cine e autorul?

  101. Lixuca permalink
    March 4, 2009 09:21:47

    http://blogs.smh.com.au/sit/broccoli2.jpg portretul robot al sarbatoritului.

  102. Lixuca permalink
    March 4, 2009 09:23:21

    http://www.broccolitown.com/header.png orasul in care locuieste

  103. sandman permalink
    March 4, 2009 09:24:40

    Adica nu eram in stare sa recunoastem mirosul de Romania dodoloatza ???
    “Elie Wiesel e un porc, e un porc, e un porc!” este mai ceva decat numele de pe coperta, si daca spunea careva ca e scris de Gopo si tot iesea adevarul ca osanza deasupra apei :razz:

  104. Angela permalink
    March 4, 2009 09:37:14

    broccoli, la multi ani!

  105. March 4, 2009 09:53:40

    Salut oameni ai on-line-ului. Va era dor de mine. M-am gandit sa va salut :D . Numai bine….ne mai vedem pe aici!

  106. March 4, 2009 09:58:02

    BROCCOLII!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!La multi ani!
    http://www.bfeedme.com/wp-content/uploads/2006/02/Broccoli.gif

  107. March 4, 2009 09:58:57

    Alex Ciobanu,
    ce stii de relatia SImona Tache-Floricel? Spune tot!!!

  108. Angela permalink
    March 4, 2009 10:00:30

    salut, alex ciobanu.

  109. March 4, 2009 10:02:58

    Sfinte Yoda jur pe rosu ca nu stiu absolut nimic :D . Habar nu am!

  110. silva permalink
    March 4, 2009 10:05:49

    La multi ani Gigi! Sa fii sanatos si sa ajungi departe!
    http://www.funpicsfree.com/photogallery/0804/Broccoli_Obama.jpg

  111. silva permalink
    March 4, 2009 10:06:35

    am gresit linkul
    http://explit25.googlepages.com/Ladybroccoli.jpg

  112. silva permalink
    March 4, 2009 10:21:06

    Limba română n-are circulaţie internaţională, într-adevăr, dar are ceva mult mai preţios: circulaţia prin viu grai.

  113. silva permalink
    March 4, 2009 10:22:49

    ca sa nu mai vorbesc de pretioasa libera circulatie in spatiul comunitar

  114. cruela de vila permalink
    March 4, 2009 10:27:22

    @silva, da da circulatzia pa blog ce zici?

  115. cruela de vila permalink
    March 4, 2009 10:34:31

    pt gigi de ziua sa aniversara :

    AM PORNIT
    poezie aniversară

    Am fost eu vântul care fuge,
    Trecând neobservat prin lume?
    Am fost eu râul care curge,
    Fără să fi lăsat mici urme?

    La început am fost un izvoraş,
    Căutând o cale spre un râu,
    Cu chipul blând de copilaş,
    Devenit cu duritate mai târziu.

    Am pornit ca simplă adiere,
    Cu timiditate viaţa s-o prefir,
    Prinzând din ce în ce putere,
    Transformată în vajnicul Zefir.

    Am fost un firicel de iarbă,
    Prinzând noi rădăcini adânci,
    Din ani mi-am făcut o salbă,
    Urcând pe ale timpului stânci.

    de mihai leonte

  116. cruela de vila permalink
    March 4, 2009 10:35:50

    sau , draga gigi , daca preferi , ceva mai trendy :

    gigilush cu parul cret
    Sa ai Jeepul in cotet
    Si o vila cu piscina
    Cindy Crawford de vecina
    O lopata pentru bani
    Sanatate, la Multi Ani!!!

  117. silva permalink
    March 4, 2009 10:37:16

    cruela, marca banu la doamna Mitzura!

  118. March 4, 2009 10:38:03

    Bucurenci chiar are Prius??? Eu am zis la mişto. Nu avea Smart?

  119. silva permalink
    March 4, 2009 10:38:37

    cruela, de ce crezi c-a introdus Simona agentul de circulatie al blogului?

  120. silva permalink
    March 4, 2009 10:40:30

    “Nu putem merge tot timpul cu bicicleta, dar nici nu putem sa facem ecologie conducand SUV-uri si limuzine prin oras. Ar insemna sa nu ne respectam propria misiune daca una am spune si alta am scoate pe teava de esapament. Toyota Prius ne va ajuta sa ne facem bine treaba, fara sa ne contrazicem de la prima pedala”, a declarat Dragos Bucurenci.

  121. March 4, 2009 10:41:10

    Simonaaaa! Întreabă FLORICEL dacă Bucurenci are Prius!

  122. March 4, 2009 10:50:09

    de trei zile mănînc decît numai fructe, din cauza gripei, cică. vreau porc porc porc

  123. tanfastic permalink
    March 4, 2009 10:51:28

    Oricum Vadim stia de mult de Floricel de la generalii lui din structuri. A si scris in Romania Mare despre Floricel, inca de acum 2 ani.
    Inca odata nu stim sa ne apreciem porcii…

  124. cruela de vila permalink
    March 4, 2009 10:56:12

    din ciclul cere si tzi se va da ( sau asta era pa alt blog? :roll: )
    uite ce am primit pe mail :

    PROVERBE > >
    – Ca romanu’ nu-i nici unu’, unde-s multi putea fi unu!! >
    – Fie piinea cit de rea, tot ti-o fura cineva. > > – Cine NE viziteza ne face ONOARE, cine NU, PLACERE. > > > – De urata nu-i frumoasa, da’i desteapta, proasta dracului’!> – Cine e harnic si munceste are tot ce vrea.Cine-i lenes si > chiuleste are tot asa. > >
    - Ne nastem goi, uzi si flaminzi. De abia dupa aceea lucrurile se inrautatesc.> >
    – Cand nevasta tace, sa n-o-ntrerupi. > >
    – In viata sunt doua cuvinte care deschid multe usi: “trage” si “impinge”> .> >
    – Capul care a plecat, sabia nu-l taie. >
    – Omul intelept isi face vara sanie si iarna o pune pe foc. > – Cine fura azi un ou si se lasa prins…e bou!!! > > – Proverb marinaresc: “Iubeste-ti copilul ca si cum ar fi al tau”.>
    - Nicio fapta buna nu scapa nepedepsita! > >
    - Cum iti asterni, cum vine altul si se culca in locul tau. > – Ai carte, ai cu ce sו te stergi la cur.> >
    - Daca totul a iesit bine,inseamna ca ai gresit undeva.> – Mama prostilor e mereu gravida… > >
    - Prietenul la bani se cunoaste. > >
    - Mai bine burtos de la bere decat cocosat de la munca! > – Lasa pe maine ce poti face azi ca poate maine nu mai este nevoie. > > – Cand ai intrat in rahat pana la nas, tine-ti gura inchisa. > – Nu esti beat atata timp cat poti sta intins pe podea fara sa te sprijini. > >
    - Pauzele lungi si dese, cheia marilor succese !>

  125. tanfastic permalink
    March 4, 2009 10:56:29

    Unde te duci, unde te-ntorci, numai Floricei!

    Floricia frigidă ori îşi pune sutien, ori îşi pune două cupe de-ngheţată – e acelaşi lucru!

    Turnatoria română n-are circulaţie internaţională, într-adevăr, dar are ceva mult mai preţios: circulaţia sângelui.

    Îmi face rău să-mi revăd Floricele din tinereţe: care nu e moartă, e grasă.

    Pedofilia este fiica lui Floricel.

    Europa îşi bagă, din când în când, două degete pe gât şi îi varsă afară pe Floricei.

    Elie Wiesel e un Floricel, e un Floricel, e un Floricel!

  126. March 4, 2009 10:58:00

    a, între timp mi-a fost plătit internetul. nu ştiu cine, dar să-i dea dumnezeea sănătate

  127. cruela de vila permalink
    March 4, 2009 10:58:44

    @tanfastic : un porc bun este un porc mort ( si gatit, evident!)

  128. cruela de vila permalink
    March 4, 2009 11:00:33

    @nedo La bolnavi e da gratis! :oops:

  129. tanfastic permalink
    March 4, 2009 11:00:51

    porcul nu e porc destul pana nu e si fudul(ii)

  130. cruela de vila permalink
    March 4, 2009 11:02:48

    uite una tare! de folclor de-a dreptul!

    Patronul va decide unde-si va petrece salariatul concediul, potrivit normelor privind acordarea tichetelor de vacanta, care vor fi discutate astazi in guvern. :lol: :lol: :lol:

  131. tanfastic permalink
    March 4, 2009 11:03:50

    Sangeorz-Bai, here I come!

  132. Lixuca permalink
    March 4, 2009 11:05:13

    Ce veste minunata,Cruela.Patronul meu imi va oferi un sejur la statia de asfalt( mai mult ca sigur.)

  133. un om permalink
    March 4, 2009 11:07:03

    pai…eli wiessel chiar e un porc…si nici macar nu-i evreu,e khazar !

  134. cruela de vila permalink
    March 4, 2009 11:07:44

    io crez ca mai trebuie ca patronul sa si vina sa verifice daca angajatul chiar petrece in concediu si cumva doamne fereste da cu sapa! asa ca sa meraga cu el , dom’le! sa manince cu el, sa doarma cu el/ea…alea alea!

  135. un om permalink
    March 4, 2009 11:09:36

    sa faci in romania un Institut Naţional pentru Studierea Holocaustului din România – -e o mizerie. plus ca elie wiesel e un semi-analfabet care a luat fraudulos premiul nobel.

  136. sandman permalink
    March 4, 2009 11:19:05

    Dragi patroni, pe Litoral s-au anuntat ploi torentiale, grindina,chiar lapovitza spre sfarsitul sezonlui estival, rog respectuos sa programati concediile angajatilor credinciosi in alte zone geografice, multumesc.

  137. cruela de vila permalink
    March 4, 2009 11:25:42

    @jointu: chiar vroiam sa zic ca l-am vazut pa delfinu roz azi dimineata in celebrul ziar ring! noroc cu tine ca esti vigilent!

  138. March 4, 2009 11:29:20

    Facem patrula de vgilanti roz! Sa le aratam italienilor ca vigilantii nostri sunt mai destepti decat ai lor!

  139. silva permalink
    March 4, 2009 11:29:26

    eu vreau sa-mi fac concediul pe blog. Se poate? Simona, primesti tichete de vacanta?

  140. March 4, 2009 11:29:44

    vgilanti….vigilanti…..pe-aproape

  141. silva permalink
    March 4, 2009 11:30:45

    daca m-o lasa patronul. O sa-l intreb.

  142. cruela de vila permalink
    March 4, 2009 11:31:34

    @jointu : io deja am ainvestit intr-o bratzara roz! vigilanta prin sine insasi!
    :mrgreen:

  143. cruela de vila permalink
    March 4, 2009 11:35:50

    @silva : itzi recomand un tur de bloguri! :wink:

  144. March 4, 2009 11:36:51

    oare floricel unde merje-n conced?
    ai voie sa mananci porc in concediu?

  145. March 4, 2009 11:40:39

    Ai voie sa mananci,nu ai voie sa te manifesti ca atare.Asa ca gata cu peturile lasate in iarba verde,cu gratarul facut in parc,cu semintele savurate pe patura intinsa pe iarba care-ao fost odata verde! gata! No more!

  146. March 4, 2009 11:41:08

    Cruela,tu ai parchet in vila?

  147. silva permalink
    March 4, 2009 11:41:45

    norocos omu’ de cauta picioarele Cretzuleascai la bleen pe blog. Putea sa-i caute tatele si ajungea la Ciutacu pe blog

  148. cruela de vila permalink
    March 4, 2009 11:43:04

    @joint : parchetu mi-a facut vila!( si sa nu crezi ca ma lauz! :wink: )

  149. March 4, 2009 11:45:12

    nu cred

  150. cruela de vila permalink
    March 4, 2009 11:45:54

    @jointu : n-ai auzit da afaceri cu parchetu? :roll:

  151. March 4, 2009 11:46:33

    @joint
    nici pe balcon macar? nici in parcarea din spatele blocului?
    @silva
    dar fundul – pardon capul – ala unde trebe cautat?

  152. March 4, 2009 11:47:43

    Nu cred ca te lauzi*

  153. silva permalink
    March 4, 2009 11:49:02

    cristian: in oala de ciorba a lui Badea ai cautat? Sau o fi folosit-o la piftie :evil:

  154. tanfastic permalink
    March 4, 2009 11:49:21

    @cruela
    tocmai ce mi-am luat parchet, daca stiam il luam de la tine. l-am luat din raiul constructiilor, Valea Cascadelor

  155. March 4, 2009 11:50:11

    Ba da,Cruela,parca am auzit ceva-ceva de-a lungul timpului….Fenegrup stie mai bine!

  156. silva permalink
    March 4, 2009 11:53:28

    oare Elie Wiesel mananca porc?

  157. cruela de vila permalink
    March 4, 2009 11:55:32

    @tanfastic : daca nu e parchet roz, te reneg!

  158. cruela de vila permalink
    March 4, 2009 11:56:11

    daca v-ash spyune ca mi-e somn, m-ar crede cineva?

  159. tanfastic permalink
    March 4, 2009 11:56:48

    e roz ca porcu barbierit

  160. tanfastic permalink
    March 4, 2009 11:57:12

    cel din camera fetitei e roz

  161. cruela de vila permalink
    March 4, 2009 11:57:44

    daca v-ash spune ca ce mult mi-ar place si ce bine mi-ar fi pe o plaja-n spania, m-ar crede cineva?

  162. cruela de vila permalink
    March 4, 2009 11:58:28

    @tanfastic : asa da! si s-o aduci pe fetitza in vizita pe blog!

  163. matache permalink
    March 4, 2009 12:01:06

    sunteti smuciti, mai frate, vai de steaua voastra de insingurati, cu hermafrodita tache in frunte! :mrgreen:

  164. tanfastic permalink
    March 4, 2009 12:02:09

    :smile: abia astept!

  165. sandman permalink
    March 4, 2009 12:07:41

    matache..pacat de numele tau predestinat :mrgreen: ..si nu ma mai face insingurat ca eu sunt infrigurat.

  166. silva permalink
    March 4, 2009 12:10:00

    matache: hermafrodita adica o afrodita de pe insula Herm?

  167. silva permalink
    March 4, 2009 12:12:58

    matache, ai intrat pe blog dand cautare dupa porci, nu-i asa?

  168. Lixuca permalink
    March 4, 2009 12:13:31

    matache,vrei sa tii piept cu cupele de inghetata?

  169. March 4, 2009 12:13:45

    Îmi face rău să-mi revăd iubirile din tinereţe: care nu e moartă, e grasă.’

    Ce destin previzibil pentru iubirile lui Vadim.

  170. Lixuca permalink
    March 4, 2009 12:14:18

    Silva,hai la postul nou si lasa-l pe matache singur.

  171. silva permalink
    March 4, 2009 12:17:04

    Lixuca, hai. da’ ma gandeam: o fi ruda cu Delia? Sau o fi nepotu macelarului?

  172. ciupa permalink
    March 4, 2009 12:56:47

    are vadim una geniala: “si vaca are clopot, da` nu-i biserică!” :D

  173. cruela de vila permalink
    March 4, 2009 14:09:47

    @matacheeeeeeeeeeeeeeee: nu te lua de steaua noastra , ca sare gigi al lu becali la gatu’ tau shi ai pus-o!

  174. March 4, 2009 14:30:31

    scumpo schimba rozul ca-mi vine sa vars de la atitia porci please! :mrgreen:

  175. jaymz permalink