A sosit vremea deconturilor?
2010 March 17 at 12:10 pm
La mine, aici, în Piaţa Sudului, până să se deschidă ditamai mall-ul Sun Plaza, care conţine şi un imens Cora, nu prea erau supermarket-uri. Cel mai accesibil ca amplasament era un Cristim, însă de câte ori mergeam acolo, plecam cu nervii zdruncinaţi din cauza vânzătoarelor. Nu numai eu, am auzit plângeri de la o grămadă de oameni. Sunt extrem de acre şi de greţoase, nu ţi-ar adresa un zâmbet nici plătite, iar, dacă le întrebi ceva, îţi răspund de parcă tocmai le-ai fi pus în faţă o oliţă plină cu rahat proaspăt de copil mic.
Acum, s-a deschis acest Cora, care e mare şi foarte bine aprovizionat, ceea ce înseamnă că, pentru Cristim, a cam început sfârşitul. N-o să mai nimeni vreun motiv să-l frecventeze. De ce să intri într-un magazin mic, slab aprovizionat şi cu vânzătoare care te tratează de parcă nu te-ai fi spălat de 8 săptămâni, când ai la dispoziţie unul mare, cu marfă multă şi bună şi personal civilizat? Deci e foarte posibil ca fetele greţoase de la Cristim să se trezească brusc dezlegate de obligaţia de a mai suporta să fie deranjate de clienţi. Încerc să nu mă bucur, deşi de multe ori am ieşit de-acolo umilită şi cu nervii pilaf, da’ nu pot să nu observ, totuşi, într-o logică de manichiuristă, că, pentru orice personaj d-ăsta nasol vine, la un moment dat, vremea decontului.
Aşa că daţi-i voie manichiuristei din mine să transmită următorul mesaj: Angajaţi din toate domeniile, zâmbiţi-le clienţilor şi poate Doamne-Doamne n-o să vă trimită un concurent foarte puternic pe cap! ![]()








“N-o să mai nimeni vreun motiv să-l frecventeze”. Te-ai enuziasmat prea tare… Acum depinde, poate invata alea de la Cora ca nu tre’ sa fii civilizat, ca merge si in scarba…
De ce crezi tu ca cele mai proaste fiinte sunt manichiuristele?
analfabet-o!
Subscriu!Ma simt razbunata!
Mi-a plăcut expresia ”nervi pilaf”. Pilaf cu urzici sau sârbesc?
angajati de la pompe funebre,zambiti clientilor si poate n-o sa va treziti cu un concurent foarte puternic pe cap,Doamne-Doamne,gen
consumaţi produse româneşti!
recomand salata de lalele, bogată în proteine, glucide, lipide şi alţi derivaţi rezultaţi din balega de câine maidanez.
Tanti Jeni, mersi că te-ai conformat cu urzica. Dar tot te dau pe mâna lui Mecinicopschi (trag un loz cu numele ăsta) care tocmai a perorat despre cumpătare în alimentaţie.
@Nea: cine e Mecinicopschi ăsta? Deja mă mănâncă polonicul…
Na că l-am pus la loc. Pe polonic. Am liorpăit cu el în urzici până acu.
sa gandim pozitiv – poate o sa se schimbe repede, desi “aibi grija ce iti doresti”… cum ar fi sa intri peste o luna si sa gasesti acolo o atitudine gen meli-melo? ha? ti-ar placea?
A sosit vremea decoctului. Se faramiteaza ce-a ramas printre masele, si se pune de-o supica numa buna pentru negustorii prosti.
damoo, zi si tu ceva, ce ma-sa, rezolvi integramele alea degeaba?
badmf, te-am intrerupt? Scuze.
Promit ca nu mai spun la nimeni.
ff.ff…..nu mai pot sa ma abtin:
Badmf o batea peste fese pe dama cu pandalii.
Gata. Am zis-o.
pai se cunoaste ca esti din sud, fiindca esti bruneta si cu ochelari! arati bine! (sunt subiectiv, imi plac brunetele!!!);cris-tim nu e un magazin de mezeluri? si cora de ce e asa grozav? e cat un aeroport? cu ce hiper… seamana? kauf, sel, carf….?
faza urata e ca o batea cu Gutza Yodda. Il tinea de picioare, si plesnea cu el.
Sa nu mergeti la Alice in Wonderland!
Para, poate-ţi ard o damă cu pandalii în cap
Nea, te-apucasi de woodoo?
mai bine-mi arzi un ziar in ureche.
Aveam pe vremuri o păpuşă cu mecla lui văcăroiu şi-i făceam injecţii cu mitilic în zona ficatului la zile mai importante. Roadele nu au întârziat să apară.
erai soft. N-ai invatat de-alea grele.
Uite, una grea e sa-i pui Profetului o bomba in loc de turban.
o sa se inchida ‘cristimu’ si ciufutele alea o sa se angajeze la Cora – pariu?
Asta nu-i grea. Doar s-o zici şi se materializează. Doar că în turbanul tău sau în cafeneaua de la parterul blocului tău.
Apropo, prin 1994, Văcăroiu a fost în vizită în Baskortostan. România liberă a publicat înaintea plecării o poză bestială cu el futându-şi în gură chiftele, cu subtitlul “Plecarea în Baskortostan; pregătiri de drum”. Are careva ziarul ăla?
Nea, Vacaroiu a fost, a baut, o intrebare ramane: South Stream sau Nabucco?
Nu te coprind
Vreau să-mi bag pompă de căldură, aşa că nu mă interesează subiectul
urssul ne baga pompa-n cur, si pe tine nu te intereseaza.
si io imi pun morisca la bicicleta.
s-a topit zapada, au rasarit pet-urile. miam, miam!
nea, de care pompa, din aia cu transfer din caldura pamantului? cat iti asigura, si in cat timp ti se amortizeaza – si pe mine ma intereseaza subiectul, m-a secat gazu iarna asta, unde pui ca e de la rusi…
nu se plate, ciu. Deocamdata.
the sweet taste of revenge
Ciu, e mai multe variante, se pare că aia cu puţ în pământ e cea mai bună.
Îţi încălzeşte/răceşte vara şi îţi dă apă caldă.
Pt o casa normală cu 2 etaje toată instalaţia costă maxim 12000 E, cât o maşină proastă şi nu mai ai probleme cu beşele lui nea Ivan toată viaţa. Nu se pune problema de amortizare, cât mai ales de autonomie faţă de mafia romgaz sau care o mai fi.
Nea,
nu merge singura. Trebe si electric sau gaz pe langa.
Duci apa-n putz, o scoti la constant 10 grade, si o bagi intr-un compresor care merge cu curent. La un kilowat consumat, scoti vreo 4 d-ailalti, de caldura. Deci consumi curent.
apa sau ce gaz lichid o fi.
si ce te faci, ca mamaliga nu iese buna pe plita electrica?
Nea, si pretul, eu cred ca e diferenta in plus fata de o instalatie normala.
@Ciu
Un prieten de-al meu se ocupa cu pompele de caldura,daca te intereseaza te pun in legatura cu el si iti face o prezentare a optiunilor
Si unul de-al meu.
eu ma ocup cu pompele funebre… cineva interesat??