Skip to content

Cum să devii vampir

2011 May 1 at 7:17 pm

by Simona Tache

Deci, da, există această carte, am văzut-o eu azi, la Cărtureşti. E subintitulată “Ghid despre lumea fantastică a vampirilor”. Răsfoind-o, am aflat, de exemplu, că, dacă mama a mâncat prea puţină sare când era însărcinată cu mine, am toate şansele să devin vampir. :?

Ce părere aveţi voi despre existenţa acestui titlu? :mrgreen:

Related posts:

40 Responses Post a comment
  1. Adi permalink
    May 1, 2011 19:23:58

    E foarte utila , fataaaaa ! Pai pe criza asta ramai naibii fara job , tre’ sa fii multicalificat . Te da patronu’ afara , te recalifici imediat vampir . N-o fi salariul mare , dar macar merge leafa .

  2. easyrider permalink
    May 1, 2011 19:48:27

    Pai n-avem noi atatea ghiduri ? Chiar nu mai era nevoie de inca unul…

    “… Ruşine pentru oraşul nostru să tremure în faţa unui om!… Ruşine pentru guvernul vitreg, care dă unul din cele mai frumoase judeţe ale României pradă în ghearele unui vampir!…”
    “Pardon, să iertaţi, coane Fănică, că întreb: bampir… ce-i aia, bampir?”
    “Unul… unul care suge sângele poporului… Eu sug sângele poporului!…”
    “Dumneata sugi sângele poporului!… Aoleu!”

  3. May 1, 2011 20:28:40

    e un titlu care vinde. bine chiar.

  4. May 1, 2011 20:38:50

    e ghidu pe care si-l merita generatia pubera :D buey macar sa-l citeasca, mai bine asta decat ce ii invata la ora de romana ca aici http://cinefillebookeeper.blogspot.com/2011/03/maitreyi-antinoama.html

  5. cata permalink
    May 1, 2011 22:17:20

    No… pai aceeasi parere ca si despre celelalte prostii gen “cum sa ai succes in cariera” … “cum sa ai succes prin gandire pozitiva”… “cum sa devii vampir de succes” ….
    Adica niste carti scrise de sarlatani pentru a lua banii celor care se simt atrasi de titluri. Sau aceeasi chestie din “show-biz”. Toata lumea blameaza emisiuni cu moni-iri, oana-pepe, dan diaconescu, le pun si in cantece (vezi puya), insa toti se uita, toti citesc, toti consuma mizeriile astea si le intretin prin cumpararea cartilor sau privitul emisiunilor.
    Era o vorba din popor… nu-i prost ala care scrie cartea sau ala care face emisiunea. Continuarea se stie sau se intuieste. Numai bine :wink:

  6. May 1, 2011 22:32:45

    drogatilor!

  7. Civilizatu' permalink
    May 1, 2011 22:39:23

    Fratilor,cumnatilor,Simona draga,dau si eu un link(sper sa nu fie cu suparare) catre un domeniu in care Romania demonstreaza ca are talent!!!
    http://creativemonkeyz.com
    Daca vreti “sa va radetzi”,urmariti aventurili celor doi robotzi dilii.Se merita.
    P.S.Simona draga,cred ca vei lasa postul asta sa treaca,deoarece nu este spamel!!!!Este doar o punte catre o caterinca vesela!!!!! :wink: :wink: :wink: :wink: :wink:

  8. May 1, 2011 22:53:00

    si eu care credeam ca toata lumea a aflat de robotzei inca din epoca de piatra…robotica :))))

  9. May 1, 2011 22:58:23

    Inainte sa-mi formez opinia si sa o aduc la cunostinta intregii lumi, am nevoie sa ma lamuresc ce a vrut autorul sa zica prin “lume fantastica”: fantastica, adica ceva ce tine de fantasme si imaginatie, sau fantastica in sensul lui minunata, deosebita, extraordinara, geniala, foarte tare, misto, vampirii rules?!

  10. May 1, 2011 23:05:13

    ouch! mama mananca nesarat!!! d-aia mai am chef uneori sa vad sanje? :cry:

  11. May 1, 2011 23:16:57

    si asa o sa ajunga toate fetele de 16 ani care raman oricum insarcinate sa manance sare cu lingurita, doar doar or scoate si ele un edward :lol:

  12. May 1, 2011 23:25:45

    gata, m-am lamurit: mama manca nesarat, da’ baga usturoaie la greu :mrgreen:
    am scapaaaat! :mrgreen:
    oups… da’ eu am aversiune fata de usturoi… :cry:

  13. cruela de vila permalink
    May 1, 2011 23:34:12

    deci nu vreti sa va zic bancu cu “am venit sa-ti sug sangele” :mrgreen:

  14. cruela de vila permalink
    May 1, 2011 23:35:22

    care justifica existanetza unui astfel de ghid!
    ca doar n-o sa sugi asa aiurea, sa iei vreo hepatita b, vreo sida ceva…
    le-o face cineva instructaj da protectzia muncii la bietzii vampiri? :mrgreen:
    ca e shi ei oameni! :oops:

  15. May 1, 2011 23:36:31

    Cruelu, da’ nu-i nici o problema, ca sug sangele cu prezervativ :roll:

  16. May 1, 2011 23:43:40

    avind in vedere ca jinii-spiritele rele-se tem de sare-e posibil

  17. cruela de vila permalink
    May 1, 2011 23:44:26

    doru: pa criza asta s-ar putea sa existe si ” sanje diet” :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

  18. cruela de vila permalink
    May 1, 2011 23:45:02

    si nu ma mai enerva ca chiar itzi zic bancu cu ” am venit sa-ti sug sangele” :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

  19. cruela de vila permalink
    May 1, 2011 23:46:00

    karmapolice: da’ cu piper o fi mergand? boia? chili? :roll:
    sarea sa fie iodata sau nu? sa nu faca bampirii gusha! :mrgreen:

  20. cruela de vila permalink
    May 1, 2011 23:47:04

    doru : puteai sa zici si tu ca se dezinfecteaza cu o votca mica, c-o palinka ( bampirii da transilvania :mrgreen: )

  21. May 1, 2011 23:51:48

    aia da transi, bien sur, Cruelo! Cu palinca. Da’ amarastenii ailalti n-au cu ce! Samahoanca nu-i buna dacat da putoare, nu shi da dezinfectant

  22. May 1, 2011 23:53:21

    shi be) agnes mi-o tras clapa. n-o vinit :cry:

  23. cruela de vila permalink
    May 1, 2011 23:55:01

    dorule: o fi baut ” sange de taur” si s-o fi facut deja vampiroaica! :oops:

  24. cruela de vila permalink
    May 1, 2011 23:56:13

    agneeees!
    na facem vampiroaice? ca am auzit ca sa plateshte bine, sa face filme, ajungem si la holiuuud, fatahhhh!
    ;)
    ne scrie simona scenariu, ca banuiesc ca d-aia si-a luat ghidu!;)

  25. cruela de vila permalink
    May 1, 2011 23:57:04

    doru: eshti sgur ca nu vedeai asaaaa, mai inceatza? sau ca nu dormeai?poate femeia a venit! :mrgreen:

  26. May 2, 2011 00:15:35

    nu-s sigur si nu recunosc niik, da? ieream beat, deci nu mi-s vinovat! :mrgreen:

  27. cruela de vila permalink
    May 2, 2011 00:20:11

    Doru: ceva imi spune ca nu esti bun de vampir! :mrgreen:

  28. May 2, 2011 00:23:36

    drept ii ca nu prea le sug… az’ noapte dacat ma dadeam cocosh cu beutura aia, da’ n-am gustat neam! :oops:
    ma vei putea ierta vreodata? promit ca data viitoare o sa sug sticla mai ceva ca pe biberon :mrgreen:

  29. cruela de vila permalink
    May 2, 2011 00:32:38

    simona: se organizeaza cursuri de vampiri incepatori?
    care vor sa devina sugative profesioniste?

  30. May 2, 2011 00:35:42

    nu conteaza ce raspunde Simona, io ma bag pe lista :lol: :lol: :lol:

  31. May 2, 2011 09:51:11

    O dedicaţie pt. obsedaţii de bampiri – celebrul banc:
    Un vampir sună la uşă, deschide o tipă, foarte calmă. Ăla:
    - Uhuu…
    - Ce uhu?
    - Io-s vampir!
    - Aşa, şi?
    - Nu te sperii?!
    - Nu, de ce?
    - Cum, păi io-s vampir, sug sînge!
    - Şi? Şi io sug p… şi nu fac atîta caz din asta. Mai dă-te-n sînge d-acia.

  32. cruela de vila permalink
    May 2, 2011 10:18:48

    adriange, dupa ce ca nu stii, te mai si bagi!
    bancu e asa:
    vampiru suna la o usa la etaju 1:
    buna ziua, sunt vampir si am venit sa va sug sangele! :mrgreen:
    raspuns: aici se suge pula, mergetzi un etaj mai sus!
    vampirul ofilit, merge un etaj mai sus;
    ii deschide o gagica;
    el baga acelasi text: am venit sa-ti sug sangele!
    la care incenta:
    aaaaaaaaaaaaaaaaaa, nu acum , vino pe 23! :oops:

  33. May 2, 2011 10:58:00

    Acum îmi explic de ce arată generația emo așa de suptă și încercănată. ;))

  34. May 2, 2011 10:59:29

    Ce nu fac astia din ziua de azi pt.niste bani, dom’ne?! Pt. niste parale parlite o sa scoata o carte despre cum sa te faci presedinte!
    Azi-maine o sa jungem sa nu mai incapem pe piata din cauza unor diletanti de-au citit si ei o carte si s-au facut peste noapte vampiri sugatori de sare!
    Vampiri din toate zarile, uniti-va!

  35. cruela de vila permalink
    May 2, 2011 11:27:04

    simonaaaaaaaaaaaaaaaaaaa
    ne mishkam si noi mai cu talent?
    :roll:
    Final de foc în Anglia! Manchester mai are doar 3 puncte în faţa lui Chelsea

  36. May 2, 2011 11:37:55

    @Cruela: Păi ăla e altă variantă. Eu aşa l-am auzit întîi.
    A, şi… nimic nu ştii! :mrgreen:

  37. May 2, 2011 19:15:55

    un banc vechi si prost:
    ea: mai poti , darling ?
    el : nu, dar ling…

    si intrebarea pt crueluta: daca era 23, el devenea vampirash?

  38. February 9, 2012 17:06:09

    Oare chiar te poti face vampir?Eu is obedat de ei :D Si chiar as vrea sa fiu:))

  39. February 9, 2012 17:07:03

    obsedat pardon