Skip to content

Parfumurile tinereţii

2011 March 7 at 6:34 pm

by Simona Tache

Am primit la birou un cadouaş de la agenţia care se ocupă de Avon, cu ocazia faptului că Avon a împlinit 125 de ani. Şi m-au apucat nostalgiile. Mi-am amintit de parfumul tinereţii mele, care era unul de la Avon. Far Away se chema (şi încă se mai cheamă) şi-mi plăcea mie mult, pentru că era delicat şi lăsa în urmă o uşoară adiere pudrată. Mi-l cumpăram mereu, fiindcă era maximum ce-mi puteam permite, şi eram foarte fericită cu el. L-aş recunoaşte şi acum, dintr-o mie, ba chiar, dacă nu cumva m-am ramolit, mi se pare că mai am unul acasă, aproape nou. L-am luat, aşa, să-l am, deşi nu mă prea dau cu el. Şi-am mai avut unul, tot de la Avon, pe care l-am iubit: Incandessence. Ăsta era mai fresh, mai primăvăratic, mai proaspăt. Heheee, ce vremuri simpatice şi ce frumos e să-ţi aduci aminte de ele… :-)

Voi? Ce parfumuri aţi iubit în tinereţe?

Related posts:

45 Responses Post a comment
  1. March 7, 2011 18:41:50

    am iubit/iubesc si folosesc: Pret a Porter! :)

  2. March 7, 2011 18:45:02

    Io D&G Light Blue:)

  3. March 7, 2011 18:51:33

    @Monica: şi mie îmi place ăsta mult, l-am folosit ani de zile. acuma sunt în perioada de fidelitate pt J’adore, cu mici escapade cu Noa. :-)

  4. Veronika permalink
    March 7, 2011 19:11:24

    Auzi, Simona, dar topicul asta n-a mai fost?

  5. March 7, 2011 19:12:08

    @veronika: a fost cu parfumuri în general, acuma e doar cu alea ale tinereţii

  6. Veronika permalink
    March 7, 2011 19:14:40

    A, bine. Dar imi mentin raspunsul. Mie mi-a palcut Cacharel de la Yves Rocher. Acum sunt pe Clinique Happy si pe Miracle de la Lancome. Hai ca m-am mai stilat si eu.

  7. March 7, 2011 19:15:18

    Nimic nu se compara cu mirosul de ceapa prajita din autobuze, vara, cand iese schimbul de la munca…

  8. March 7, 2011 19:16:36

    Ce apropouri discrete ai batut iubitului ptr 8 martie :)

  9. Rushenne permalink
    March 7, 2011 19:17:07

    Primul pe care l-am avut a fost Perceive. Dupa aceea, Celebre. Acum, Incandessence este preferatul meu de la Avon. :)

  10. March 7, 2011 19:18:45

    @taletatul: nu tin 8 martie

  11. Veronika permalink
    March 7, 2011 19:23:57

    Nici eu nu tin. Doar el tine.

  12. catalin permalink
    March 7, 2011 19:32:33

    ce-i ala parfum?

  13. manuela permalink
    March 7, 2011 19:41:46

    aaaaa, ca studenta mi-am dorit mereu (si n-am avut, ca nu mi l-am permis) pe Chanson D`Eau :)

    chiar daca acum imi permit si imi place cel mai mult Dune de la Dior, i-am zis alui meu nostalgia si acum il am!

  14. cruela de vila permalink
    March 7, 2011 19:48:53

    EAU SAUVEGE! :mrgreen:
    da, stiu ca e barbatesc! :oops:
    dar , agnes poate depune marturie ca am shi o latura masculina! 8)

  15. Paul permalink
    March 7, 2011 19:53:14

    Armani Mania, B Men – Thierry Mugler (sper ca am scris corect)

  16. delia permalink
    March 7, 2011 19:57:40

    a mai fost post cu primu parfum. acum nu mai e primu, că e din tinereţe. no, whatever, mă repet. venezia. nu se mai face.

  17. Stefan Serb permalink
    March 7, 2011 20:28:36

    nevasta-mea: vanilla fields by coty in conditiile in care azi nu o scoti din d’alea verzi
    eu: cigar by remy latour si azi seriile verzi de la hermes
    interesant cum te schimbi in timp
    atunci vroiam sa fiu batran si intelept si acu vreau sa fiu tanar si dement

  18. March 7, 2011 21:13:00

    Eu inca il folosesc!! :D Pentru ca imi place si pentru ca imi aduce aminte de vremurile cand baleam dupa el si nu mi-l permiteam/ma zgarceam. Si caut innebunita Salvador Dali (buzele verzi), Venezia si Roma (Laura Biagiotti) si inca vreo cateva. Ca nu-mi plac parfumurile noi, alea vechi erau mai dulci, mai feminine, mai misto!
    Primul de care m-am indragostit si l-am si avut – Noa!! Ala alb, clasic, primul. Nu mirosea a parfum, mirosea a curat, proaspat spalat. Au schimbat ceva la el sau mi s-a schimbat mie ph-ul pielii. Nu mai miroase la fel. :(

  19. Stefan Serb permalink
    March 7, 2011 21:26:17

    asa e. noa nu mai e la fel.

  20. March 7, 2011 21:30:02

    Roma de Laura Biagiotti – l-am iubit si am facut muuulte matrapazlacuri si sacrificii pentru a mi-l putea permite. Eram la liceu. Sweet sixteen ;)

  21. March 7, 2011 21:36:58

    Charlie de la Revlon si Vent Vert de la Balmain … ehehe… ce vremuri, batea asa un vant verde, ce-am iubit nu se mai vede. of. of. :)

  22. Ramona L permalink
    March 7, 2011 22:10:30

    Loulou Blue

  23. Ovi Serg permalink
    March 7, 2011 22:45:34

    aveam o iubire prin anii 1992 de prin tara prietena slovacia si i-am dat un cadou .

    cadoul era un parfum.stiu ca se chema Moments (Priscilla Presley)

    avea un miros Dumnezeiesc.Acu 2-3 ani eram inttr-un centru comercial si a trecut o cucoana pe linga mine si mirosul era de la acel parfum.

    ma intorsesem in timp

  24. Ioana permalink
    March 7, 2011 22:48:22

    Obviously – un parfum pe care il cumparam din Dristor de la metrou, pe vremea cand veneam in vacante la Bucuresti. Il vanam in fiecare an; eram la liceu si lui Fat-Frumos ii placea tare. Cred ca de-aia il si tin minte.

  25. Florin Iaru permalink
    March 7, 2011 23:31:45

    Fetelor, a “gustat” careva “Pleasure” de la Estée Lauder? Foarte frumos! Aromă de piatră… Foarte special… Puţin cunoscut. Evident, nu noua plăcere, în sticlă roz…, vechea, în sticlă incoloră.

  26. Florin Iaru permalink
    March 7, 2011 23:33:39

    Scuze, “Pleasures”.

  27. March 7, 2011 23:35:41

    @Florin Iaru: e vorba de parfumurile tinereţii sărace, când n-aveam bani de Estée Lauder

  28. March 7, 2011 23:37:43

    da’ fetelor very irresistible de la givenchy nu place la voi?

  29. March 7, 2011 23:39:02

    sau time to relax de la versace?

  30. March 7, 2011 23:45:00

    pt barbati imi place fahrenheit de la dior

  31. Irina permalink
    March 8, 2011 01:56:00

    Zestini, de lamaie, de la BodyShop. Nu se mai fabrica…mi-a placut atat de mult si “trageam” atat din el ca sa nu se termine repede :) ce pacat ca l-au retras…

  32. klara permalink
    March 8, 2011 03:45:21

    cand eram prin clasa a 7-a eram f invidioasa pe vara-mea,cu vreo 10 ani mai mare,pt parfumul ei.Avea Volare de la oriflame.pe atunci nu auzisem de Oriflame,aveam impresia ca este un parfum de clasa sociala “high”.Timpul a trecut si in liceu mi l-am cumparat si eu.In fiecare an de atunci am grija sa mi-l iau,e parfumul meu de suflet:).

  33. raducuf permalink
    March 8, 2011 07:37:04

    Madame Rochas nu va place??

  34. March 8, 2011 09:57:25

    păi eu şi acu mă dau c-un oriflame, S8 night mai precis, nu că nu mi-aş permite, da’ m-am obişnuit cu el, e parte din mine
    de la avon le luam colegelor prin liceu, că eram reprezentant şi-mi ieşeau moca.

  35. March 8, 2011 09:58:13

    a, şi lu mama i-am luat anu trecut cel mai parfum de femeie din lume – alien mov de la thierry mugler. ăla parfum, bă muierilor!

  36. March 8, 2011 10:01:45

    a, şi tata i-a adus lu mama un parfum de la paris cînd eram eu mic, Raphaël se chema, nu ştiu de cine era făcut, da’ numa cînd mă gîndesc la el mi se inundă nările.

    a, şi tot cînd eram eu mic a mai primit mama de la o prietenă din anglia byzance de la rochas, meserie şi ăla!

  37. ics permalink
    March 8, 2011 13:50:52

    Farmec 16, Impulse, Rococo, (toate de pe vremea lu Laie Ciuruitu). Acushik iau pe caiet cu banii la salariu un parfum bun (de la AVON)

  38. March 8, 2011 16:24:18

    parfumul sapunului Oana care se punea intre hainele din dulap :))))

  39. Romi permalink
    March 8, 2011 19:22:43

    Rococo, il avea mama de la o prietena “iesita”. Parfumul era greu si dulce dar super stylish, mi se parea mie atunci, la nici 10ani; ma dadeam mereu cind ieseam la cinema sau la un parfait cu gasca din fata blocului, crizind-o pe maica-mea de fiecare data. apoi l-a gasit frati-miu, avea 7ani pe-atunci. l-a turnat pe tot pe el si pe pisica. a mirosit in casa vreo luna. de pisica nu mai vb, s-a pus la un moment dat problema s-o tundem. ala parfum! :roll:

  40. ramona permalink
    March 8, 2011 22:38:48

    Chanson d’Eau, Chanson de Vie (asta era roz parca), B.U. galben…
    Astea imi placeau foarte mult prin liceu…

  41. Yas permalink
    March 9, 2011 12:51:38

    Aveam un parfum in liceu, “Cheri L’amour”. Nu stiu cine il producea, dar era ieftin. Am mai experimentat si cu “Lace” de la Yardley.

    Acuma, parfumul de suflet este Mademoiselle de Chanel. Dar mai folosesc si Carolina Herrera si Flower par Kenzo.

  42. outwest permalink
    March 11, 2011 10:46:55

    “Pur Blanca” de la Avon. :) Am descoperit de curand un parfum care-i seamana tare, ma miram de ce-mi place asa, mai nu-stiu-cum, da’ am si uitat cum ii zice.

    Cel mai bestial parfum din galaxie mi se pare “Young Sexy Lovely” – Yves Saint Laurent. M-am zgarcit, totusi, si stau pe-un “Hypnose” – Lancome pe care am incercat fara succes sa-l tradez. E exact la limita aia dintre parfum de seara – parfum de zi, vanilat cat sa dea bine (ala de dame, ca varianta pentru barbati miroase-a cofetarie) si multistratificat.

    “Pleasures” cela de Estee Lauder l-am amusinat cu ocazia primirii drept cadou de catre o colega. Fain tare.

    @Romi: aceeasi faza, foarte probabil nu acelasi frate – asta pentru ca parfumul era in cazul fazei “mele” un Nina Ricci mic-mic la care tot economisea maica-mea de ceva ani. :-)

    Daca tot am ratat postul mai vechi cu parfumuri, ia sa bag o faza pe care mi-am amintit-o de curand. Am un coleg care lasa o dara de parfum in urma-i de te minunezi: e un parfum d-ala ambi – metro – uni – multisex. Ma-ntreaba colegu’ (rus de felul lui) ce parfum folosesc, ca e misto, alea-alea. Ma rog, asta era prima data cand m-a intrebat, ca a mai plasat intrebarea de doua ori dupa aia. Cred ca are ADHD. Ii zic, apoi ma paleste generozitatea si ii spun ca e ca o cometa cu nucleu (ptiu, scrisesem “mucleu”) de esenta de parfum, ca-si poarta coada pe tot holul de stii pe unde e in orice moment. “No, da’ ce ii?” intreb. “Miroase bine?” zice el. “Da, de bine ii ok, da’ io de soi intrebam”. “Eee, pai sa faca bine sa miroasa fain, ca doar e Christian Dior!”

  43. March 27, 2011 16:22:40

    hehe…si mie imi placea mult Far Away si Incandessence de la Avon. Si Giordani de la Oriflame. Si imi mai placea foarte mult Vanilla Fields si Chanson D’eau de la Coty. Am vazut de curand la DM Chanson D’eau si mi-am pufait si eu putin pe mana. Mi-am amintit de liceu.
    In tinerete am iubit si Cerutti 1881. Nu mi-l permiteam, desigur, insa am primit cateva mostre de la cineva, la fel si Cool Water de la Davidoff, insa le pastram pentru ocazii speciale :))

  44. Maior Andrea permalink
    May 27, 2012 14:25:25

    De ani de zile caut parfumul lui Priscilla Prestley,Moments,dar nu gasesc nicaieri!

Trackbacks & Pingbacks

  1. Denisuca – nevastă de Coşmar » AVON, la 125 de ani