Femeile vin de pe Venus, bărbaţii de la băut Femeile vin de pe Venus, bărbaţii de la băut

Cât de bogaţi aţi vrea să fiţi? Sau despre “rahatul din aur”.

De multe ori m-am întrebat, uitându-mă, de exemplu, la maeştrii furăciunilor din această ţară, de ce nu se opresc, la un moment dat? Nu există un punct la care să zică “Gata, mi-am făcut plinul, am furat suficient, am destui bani, îmi ajunge, mă opresc!”? Sau foamea de bani nu are limite? Cât de bogaţi tre’ să fie oamenii ăştia, ca să fie fericiţi?

Am văzut că a apărut şniţelul de aur. Mai e un pic şi se va inventa rahatul de aur. Îl vor cumpăra cu bani grei şi-l vor mânca, fericiţi că, în sfârşit, vor scoate din ei, când se duc la toaletă, aur pur?

Ce sentiment îţi aduce faptul de a sta pe un munte de bani, de sunt oamenii bogaţi atât de înnebuniţi să fie şi mai bogaţi? Sau, mai exact, ce înseamnă să fii “bogat”? Bănuiesc că, pentru fiecare, înseamnă altceva.

În ce mă priveşte, m-aş considera bogată dacă aş avea aşa:

– o căsuţă mai mare decât asta în care stau acum (care are, am mai spus, 36 mp), cu grădină frumoasă şi un pic de livadă;

– o maşină sau două, în cazul în care căsuţa ar fi în afara oraşului şi am avea nevoie amândoi de un mijloc de transport. Mă rog, una o avem deja şi nu ne curg balele după alta mai nouă sau mai şemecheră.

– un venit de 4-5.000 euro/lunar. O parte i-am folosi ca să trăim din ei, alta am economisi-o pentru vremurile post-pensie (vorba vine “pensie”, că sistemul va colapsa până ajungem noi să beneficiem de el :mrgreen: )

– hai, şi o căsuţă de vacanţă, undeva la ţară, unde e răcoare vara, dar nu musai.

Atât. Nu-mi doresc ceasuri scumpe, bijuterii, blănuri şi rochii de designer. Nu vreau să am maşină cu scaune de piele şi monogramă pe bord, nu vreau să mănânc friptură de urs panda cu trufe şi nu sufăr că nu am un televizor cu diagonala de 1 kilometru, telefon mobil de 8.000 de euro, mobilă scumpă şi piscină cu apă minerală Evian. Nu vreau să mă penseze Regina Sprâncenelor şi să mă tundă Prinţul Hairstiliştilor şi nici să îmi pun pe faţă creme făcute de Împărăteasa Cremelor. Să mor dacă reuşesc să pricep cum de ajung oamenii să-şi dorească asemenea chestii, să fie nefericiţi că nu le au sau înfometaţi de “şi mai mult”, în cazul în care le au.

Am participat, la un moment dat, la o cină de 5 stele, unde mi s-a pus în faţă, ca prim fel, o pojghiţă mică şi transparentă de ceva. Era atât de subţire încât se lipise de farfurie şi nu avea nici un gust. Absolut nici unul. Am mâncat-o, nu înainte de a o folosi ca prilej de distracţie. După aia, am aflat că fusese nu ştiu ce preparat sofisticat din caracatiţă. Ceva rafinat şi ultrascump. Să mor dacă aş da vreodată măcar echivalentul unei cartele de metrou de 2 călătorii pe încă o porţie d-aia sofisticată şi ultrascumpă. Sau dacă n-aş alege, la orice oră, în locul ei, o minunată salată de spanac crud, cumpărat de la mine, din Piaţa Sudului.

În fine, deci două întrebări am pentru voi, dragi cititori:

1. Ce simt oamenii bogaţi de îşi doresc să fie şi mai bogaţi?

2. Ce înseamnă, pentru voi, “a fi bogat”? Care-i limita la care v-aţi declara supermulţumiţi? Vorbim strict de chestii materiale, da? Nu de dragoste, prieteni, cărţi, experienţe mişto. Aia e deja altă discuţie despre “bogăţie”.

119 comentarii

  1. 10k euro pe luna garanat fix si nimic altceva, cu banii astia se poate duce o viata fara griji, peste medie, oriunde in lume, ba mai mult se poate schimba resendinta la fiecare 3 luni (daca socotim biletul de avion)

  2. 1. Habar n-am si nu vreau sa aflu (nu pe pielea mea)
    2. Cam ca tine, da nu-mi trebe casa de vacanta, ci vreo 200 euro in plus, de tigari

  3. 1. bogatia e o conditie necesara puterii; ori jocul asta-i e cel mai fascinant si totodata “addictive” (nu-mi vine echiv romanesc). cred ca asta-i cauza principala
    2. pentru mine bogatia inseamna independenta. adica o renta suficienta pentru a putea duce o viata decenta – fara pretentii desantate -, lipsita de griji materiale, de preferinta intr-un loc normal.

  4. Când zici “nu-mi trebuie haine, blănuri, maşini” urc în timp şi parcă aud protobacteria care ţi-a fost stră-stră-stră… bunică: Nu-mi trebuie membrană celulară, nu-mi trebuie pseudopode, nu-mi trebuie alveolă digestivă.
    Da, dar ia uite-a dreacu Euglena ce pigment şi-a tras!

  5. Eu as fi multumit sa fac o afacere cu chinezii, sa vand la fiecare chinez cate un nasture. I-as da ieftin la 0,1 eurocenti/bucata

    • Tetelu, ma bag si eu asociata la afacerea ta – le vand cate 20 cm de ata, sa coasa respectivul nasture. Tot cu 0,1 eurocenti, got it ? :-)))

  6. Pentru bogaţi din tată-n fiu nordul e la sud şi sudul la nord.
    Doar aşa se “esplică” de ce la ei totul e cu susu-n jos.
    Ah, ar mai fi şi sindromul săracului ajuns putred de bogat….care, ca să arate că-i mai cu moţ, inversează şi estul cu vestul. 😀

  7. Vrei sa zici ca esti 100% sigura ca odata avand toate acele enumerate mai sus, te vei opri? Nu vei mai avea nici un obiectiv in viata? Si acel obiectiv, indiferent de felul lui, nu va trebui sa aiba o componenta materiala in spate?

  8. off topic
    Obama – de un an presedinte, incalzirea globala s-a rezolvat.
    http://news.yahoo.com/s/ap/20100213/ap_on_re_us/us_united_states_of_snow

  9. Ce intrebare usoara ai pus Simona:
    – o cabana undeva langa un lac, cu sauna si aer curat – nu vreau ceva fitos, ci 4 pereti de lemn si cu incalzire si baie in casa
    – o casa cu o bucatica de gradina unde sa imi dezmortesc degetele la soare; casa trebuie sa fie atat de mare incat atunci cand imi pun rufele la uscat pe uscator, sa am alta camera unde sa le pun, nu tot in sufragerie
    – masina nu vreau, mai degraba inchiriez cand am nevoie si nu imi bat capul cu ea
    – normal, un venit pe luna care sa imi permita sa calatoresc cand am eu chef unde am eu chef

  10. bine, eu aş mai vrea să adaug acum ceva pe listă. ceva care m-ar face să mă simt putred de bogată: INTERNET CARE SĂ NU CADĂ DIN MINUT ÎN MINUT!!!!!!

  11. 1. cred ca nu simt mai nimic 😆

    2. la fel ca tine, fara casa de vacanta insa.

  12. La bani te cam arunci,cu 4-5 k/luna incep sa-ti vina idei de concediu in tari calde, vrei masina sa fie mai nemteasca, iti aduci aminte de mancatul bio.. 😛
    In rest, cred ca fiecare roman cu pretentii de “middle class” si-a scris chestiile astea pe perete la sectiunea “to do”.

  13. Pentru asta e destul cliknet de la romtelecom.
    Cade de 2 ori in 2 ani.

  14. 1. Majoritatea au pornit de jos, sa-u descurcat cum au putut, dar niciodata legal. Unii n-au uitat foamea, altii nu-s in stare sa sustina o afacere.

    2. Cat mai multe case, masini, palate, turnulete, bagaboante, aur, argint, platina, milioane de ieuro, manele, bug mafia, puya, etc

  15. 😆 :mrgreen: 🙂 😯 😈 💡 ➡ 😕 ❓ ❗

  16. nu ai bani, mirosi a prost.

  17. olivia newton-volt

    1.Oamenii bogati care se vor si mai bogati sint de fapt niste saraci care s-au setat pe “nevoi”. nu reusesc niciodata sa aprecieze ceea ce au, se concetreaza mereu pe ce le lipseste… dc? copilarii triste pline de frustrari materiale si afective, saracie spirituala, traume de razboi, sete de putere, sau ce stiu eu, poate vorbesc asa ca sa nu adorm…

    2. 8.000/luna, dar ca renta ca mai am de studiat niste chestii importante… :mrgreen:
    rezonabil vorbind, ceea ce ai propus tu mi se pare super ok (cu precizarea ca masinile le-as lua cu motor electric si casa as face-o super-ecologica)

  18. @Simona: fato, mi-ai dat de gândit. O să concep și eu o mâncare d-aia scumpă, scumpă, și mică-mică, eventual un bob de ceva, fără gust, evident, care costă vreo zecemii de americandolars. A, să nu uit, se va servi numai pe iPad.

  19. Simona tu vrei putin pentru ca acuma ai si mai putin. La mine la firma fac salariul unui angajat 2000 lei. Cat creZi ca-l va tine bucuria ? Raspuns: max trei luni. Dupa trei luni se gandeste (asa zice el ca gandeste) si zice ca ar trebui sa aiba salariul mai mare.
    Sa revenim la tine. Dupa ce vei avea o casa de 70 mp (dubla ca suprafata actuala) si o sa vina si un copil sau doi ai sa vrei o casa mai mare in care fiecare copil sa aiba camera lui si bineinteles o camera pentru doica sau femeie de servici pentru ca vei avea f.multa treaba si va trebui sa ai un ajutor.
    Venitul de 4-5000 euro. Cu acest venit vei putea trai decent si vei face vacantele prin Europa. Dupa ce te plictisesti de Europa, vei vrea sa vizitezi Asia (Shanghai, Taipei, Thailanda, Singapore, etc), NU VA AJUNGE ACEST VENIT. Concluzia este ca dupa ce vei avea tot ce ai scris ca-ti doresti i-ti va trebui si mai mult. ASTA ESTE IN LEGEA FIRII.

  20. Without denying the importance of wealth, Weber added prestige, the value judgements people make about each other, and which contribute to their social class.
    Frugality was an essential attitude needed to encourage saving and investment, an important element of capitalism and the industrial revolution.

    Bani furati, sau facuti usor, asta e explicatia.

  21. aaa, bogatii de la noi din tara? aia majoritatea simte ba! sa moara dujmanii lor ce casa bengoasa are ei si ce ceas de fite care nu stie sa-l citeste are. in rest nu simt nimic. pedala de frina nu e pentru ei, femeile le sunt asa tunate ca parca te joci cu gonflabila. din lumea normala, ia uite-l pe nenea de la ikea. are o circa de bani si traieste ca un om normal. chiar putin zgircit, se zice.
    mie mi-ar trebui cam aceleasi lucruri. o casa cu gradina mai mare in care sa fie mai mult soare vara si loc sa zburde ciinele. masina nu. sau da, da sa vina cu sofer cu tot. blanuri cih. haine de fite nu. mi se rupe de eticheta la vedere si de brand. hainele trebuie sa-ti stea bine si sa fie comode. bani? suficienti cit sa duc un trai decent, sa maninc bio, daca asa am chef, sa-mi ajunga sa calatoresc de citeva ori pe an prin alte tari. si da, sa fie ceva acolo de siguranta si pentru pensie. daca o mai apuc.

  22. cand eram studenta, nu aveam practic nici un ban si totusi ma descurcam ok, nu eram frustrata, desi eram in varful “dorintelor” de tzoale, vacante etc.
    cand am inceput serviciul si m-am maritat, am primit casa de la ai mei (mare, dar cca goala) – restul pe propriile puteri. si cativa ani buni am fost f fericiti si multumiti cu bani putini si cu salteaua direct pe covor.
    dupa un timp, ni s-au marit salariile, ne-am luat masina si am facut un copil. in acel moment lucrurile deja incepusera sa se schimbe, banii devenisera mai importanti pt ca nevoile erau mai mari si mai concrete. la fel si pretentiile. nu ne mai placea la bloc, fara loc de parcare, caldura etc. am facut credit la banca si ne-am luat casutza cu ceva curte afara din oras, ne-am pus cativa pomi etc. deja nu mai stiam cat costa paine, laptele, berea etc pt ca imi puteam permit eorice aveam nevoie. Am renuntat la vacantele la 2Mai si am plecat in Grecia – frumos, mai vrem!

    Ce voiam sa spun: te obisnuiesti f usor cu binele si fara sa iti dai seama ai nevoie din ce in ce de mai mult. Daca ai si “norocul” sa fii putin megaloman si descurcaret cu finantele, nu e greu sa intri intr-o spirala fara sfarsit. De ex, sa vrei si tu nu numai barca cu motor, dar si un iaht, ca vecinul excentric de la pensiunea din Creta…

    Noi am scapat din spirala si cu ocazia dragutzei de crize. Dupa 6 luni fara un job bine platit, ia sa vezi cum stiu cat costa si smantana si pungile de gunoi, precum si cat de bine te poti descurca si cu bani mai putini fara sa ai suferinte majore, inclusiv copchilul.

    La intrebarea 2: eu m-am simtit f “bogata” si cu ceva mai putin de 4,000 pe luna, plus rata la banca. Dupa cum se vede insa, totul e relativ… 🙂

  23. PS: maaaama, cat am scris – scuze!! 😮

  24. ma cac pe banii lor, Simona.

  25. Tema pusa in discutie de donsoara Tache aduce in prim plan necesitatea urgenta de infiintare a unui partid socialist-mascat (adica de-a dreptul comunist) care sa aseze lucrurile pe fagasul normal, adica sa ia, cum e corect, de la bogati si sa dea la saraci! Ajunge cu patronii! V-ati jucat destul, dragii mosului! A venit vremea ca poporul sa-si ia soarta, Bamboo-ul, titeiul si otelul beton in propriile maini!

  26. NOTA : Si fotomodelele si manechinele si actritele porno si asistentele lu’ Capatos!

  27. ah, nu, eu sunt mai de dreapta, aşa. m-aş bucura însă dacă statul nu i-ar mai jupui pe fraierii care încearcă să facă ceva de capul lor, în timp ce marii rechini zburdă liniştiţi.

  28. @ciu@ciu : ai devenit, madame, o burgheza sadea! Si nu e bine pentru suflet (banu’ face fundu’ mare si sufletul mic!)!

  29. Scopul ar trebui sa fie nu cheltuirea banilor, ci facerea lor in mod onest.

  30. bogăţia cinstită, ca să zic aşa, se face prin muncă, inteligenţă, moştenire, speculaţii, conjunctură, noroc. unii rechini nu-s chiar atît de rechini, e mai mult legenda. în schimb, nici munca nu este întotdeauna răsplătită la justa ei valoare. şi munca depinde de conjunctură, noroc, speculaţii, etc.. se plăteşte diferenţiat, iar de multe ori zici că ai muncit ca prostu’ degeaba. la fel şi inteligenţa. moştenirea oricît de mare ar fi, poţi s-o papi şi într-o noapte, păpată va fi, în fundul gol rămîi. de speculaţii, conjunctură şi noroc nu are rost să discut.
    nu m-aş grăbi să îi acuz pe “rechini” de cele făcute şi nefăcute. de ce nu se mai satură? poate n-au linişte, n-au astîmpăr sau sînt, pur şi simplu, lacomi. eu, de pildă, îmi doresc liniştea.

  31. Tovarasu’ gavrilache, nu e corect sa se ia de la bogti si sa sedea la saraci ca ala nu e comunis. Trebuie sa se ia de la toti si sa se imparta cu virgula la toatalumea .Ala e comunism CE spui mata este doar INVIDIE PURA.
    Sa traieniti putin si bine

  32. @nedo: tu te simţi de fiecare dată obligat să le iei apărarea politicienilor şi hoţilor, ca nu cumva să se înţeleagă c-ar putea fi vorba de vreuna dintre simpatiile tale sau cum? 🙄 🙄 🙄

  33. nu. dar am cunoscut rechini de treabă, ca să zic aşa. foarte de treabă. rechini cu simţul măsurii. rechini calculaţi. rechini cinstiţi. rechini cu poveşti interesante.

  34. Ma, tu l-ai cunoscut pe Soros!

  35. Ia zi, Nedo, te coafeaza impozitele astea noi, “de dreapta”?

  36. ce îmi doresc, nişte impozite stabile, chiar dacă mai mari, şi o piaţă transparentă şi mai matură. e vorba de piaţa locală de aici, a micilor meşteşugari, ca să zic aşa.

  37. “chiar dacă mai mari”… io zic că eşti cu capul 🙄

  38. eu m-as simti tare bogat cu cineva alaturi care sa ma iubeasca. Cam atit …

  39. Pentru mine banii nu sint un scop ci doar un mijloc.Asa cu Fericirea nu e o destinatie ci o calatorie.Din punctul asta de vedere banii pot fi priviti ca un ” mijloc de transport” spre fericire…Si..Da…ti se deschid perspective noi odata ce ai bani,mai ales in privintza calatoriilor…ca si cum din drumul principal se deschid variante…if you get my drift….

  40. Eu nu vreau sa fiu bogat. Iarna asta, prima din ultimii ani ma face sa reconsider pozitionarea casei, net in favoarea celor de pe plaja, dar totusi in zone mai putin tropicale decat Miami. Si nici nu vreau o casa, prefer 2-3 camere, dar sa fie multe carciumi in jur, neaparat un Red Lobster si un Crab House, un restaurant argentinian si multe, multe baruri. Munca trebuie in mod obligatoriu eliminata din lista de optiuni de petrecere a timpului, iar un BMW X5 imi pare util. Cu restul ma descurc. In aceste conditii, nu vad in bogatie o necesitate sau imbogatirea sa fie un scop in sine. A, uitasem sa spun, mai trebuie sa fie in apropiere si cateva berarii si un supermarket.

  41. crede-mă, îmi convine ca din cît încasez să dau ţării 60% iar mie să-mi rămînă 40%. şi să muncesc efectiv 6-8 ore, fără stres. da’ ăia 40% să îmi asigure liniştea necesară, să ştiu că-s ai mei şi că n-am grija zilei de mîine. acum, din ce cîştig dau ţării cam 30%, dar restul de 70% de-abia mi-ajunge să trăiesc. şi muncesc, de cele mai multe ori, 12-14 ore. plus nopţi nedormite, de unde şi porecla. 😀
    aici sper că ne-am lămurit. apoi vine discuţia a doua, ce face ţara cu banii ăştia. acum mai sînt cu capul?

  42. Nedo
    Se vede ca avem aceleasi optiuni politice si vederi cam identice in privinta factorilor economici. Si eu prefer impozitele groaznic de mari, insa nu vreau sa fie obligatorii. Oricum, americanii nu au luat nici un cent de la mine si nu sunt sperante mai mari nici pentru Romania. Deci, fie taxa cat de mare, dar sa nu se ridice la mai mult de 1% din venituri, ca ma car in alta tara. In privinta pietelor sau pietelor locale nu am nici un punct de vedere, ca ma duc acolo numai fortat, de sotie sau de imprejurari. Deocamdata. Asa ca eu nu sunt cu capul.

  43. andrei, nu!
    prefer să trăiesc belfer plătind impozite mari, decît să fac foamea plătind impozite mici.

  44. @Simona, ce înțelegi prin “vremurile post-pensie” că mie afară de loc de veci nu-mi trece nimic prin cap?

  45. Simona, nu vreau sa fac pa nebunu, da m-as putea considera bogat dupa conditiile puse de tine, pt. am cam toate cele pe care le spui tu, cu exceptia casei de vacanta. Nu-mi doresc casa de vacanta pt. ca mie-mi place sa merg de fiecare data altundeva. Sincer sa-ti spun nu-mi doresc mai mult, d.p.d.v material. Da dorinte ai cit traiesti, ca tare trist ar fi sa traiesti fara dorinte, de ex. mi-as dori sa fiu din nou tinar, macar ca Nedo.

  46. Iote, ca o reacţie la postul Simonei, Pârţărel şi-a retras candidatura.
    A înţeles că e cazu să se oprească.
    Brava, Simona!

  47. @nedo: pai daca faci foamea cand dai 30% ce o sa faci cand o sa dai 40%? deci da, tot esti cu capul.
    @nea: cine-i Partarel?
    @neamtu tiganu: aici ne-ai cam tras-o, ca sa zic asa 🙂

  48. @simona: ba voi i-ati tras-o lu neamtzu’ ca vrea sa fie tanar, ca voi! :mrgreen:

  49. Unu/una care nu se mai oprea

  50. Nedo
    Ca sa ajungi sa impozitezi cu peste 50% trebuie SA OFERI CEVA de banii aia. Parca si-au facut calcule ca le trebuie x bani, rezulta y% taxe. Mai ales cand omul e la pamant, nu mai vii si-i mai tragi inca un cot in ceafa, parca n-ar fi ala dupa urma caruia traiesti.

  51. neamţule, tu cît la sută plăteşi ţării nemţeşti impozit?

  52. Un maxim 35% ar fi fair enough, da fara sa mai inventeze alte taxe cand dau de greu.

  53. Statul este cel mai prost administrator al banilor. El nu are nevoie de ei, statul nu bea, nu maninca, nu stie sa aprecieze valoarea banilor, in consecinta, nu stie ce sa faca atunci cand ii are. Deci, de ce sa-i dai bani? Si cum 40% reprezinta mai mult decat 30%, se poate traduce, pe intelesul tuturor, ca daca dai mai mult, ramai cu mai putin. Si cum se spune, decat sa nu ai bani, e mai bine sa ai, poti ajunge la concluzia ca mai bine sa nu dai de loc. In special statului care isi bate joc de ei. Ca daca stia ce si cum sa faca, de 20 de ani se vedea cate ceva.

  54. Asta inclusiv TVA, fireste.

  55. @gavrilache: te contrazic, nu am devenit burgheza, am devenit doar putin mosiereasca…:) da’ numai in acte. si nu imi doresc mai mult decat am (ma rog, aveam, pana de curand…)
    dupa mine, burghezia tine de educatie, nu de venituri. pot sa spun ca am avut mereu o semi-atitudine burgheza, pt ca nu m-am uitat niciodata la bani si pt ca, odata cu varsta, am capatat si un mic complex de superioritate telectuala 😳

  56. Cam ce zice Simona e ok. O casa decenta ca suprafata, intr-un aer respirabil. Cu ceva pomi, cu ceva iarba, sa-mi vad zmeii cum se joaca linistiti pe ea. Cu niste sezlonguri in care sa lenevesc intr-o dimineata sau o seara linistita. Doua masini ca sa fim independenti, pentru ca asa o casa n-ar fi in centru si probabil ca am merge in directii diferite la ore diferite (ba dupa/cu copiii) ba dupa alte treburi. O casa undeva la tara ar fi deja chiar lux, n-as refuza-o dar nici nu mi-as face un scop din asta. Bani pentru educatie si pentru sport, sau alte activitati dorite de copii sau de catre noi, parintii. Concedii faine, in locuri interesante (nu lux, dar nici studenteste).

    Si, bineinteles, banii sa fie produsi in suficient de putin timp pentru ca dupa o zi/saptamana de lucru sa nu fii rupt iar dupa cativa ani asa o epava incat sa nu mai apuci sa te si bucuri de cele de mai sus. Adica nu muncind de la 8 dimineata la 9 seara.

  57. Pana si in jocurile de strategie pentru baietzei daca vrei sa dezvolti o tara, dai impozitul la minim. Dupa ce creste, o mulgi.

  58. La tendinta de a-i impozita pe bogati contribuie si luxul afisat strident.

  59. Nu stiu cum da Nedo doar 30%. Eu ajung pe la 55%, cu TVA, impozit pe profit, si pe dividende.

  60. Filozofie de doi bai marca “neamtu tiganu”.
    Cind n-ai bani orice rahat din vitrine ti se pare non plus ultra, cind ai bani simpla senzatie ca ai putea avea acel lucru ti-l face neinteresant. De cind am o oarecare bunastare materiala ma intereseaza mult mai putin ce as putea face cu ei. Cind ai bani important iti ramin lucrurile pe care nu le poti cumpara cu bani, sanatatea, tineretea, prietenii, familia. Pt. mine cel mai important lucru din lume e nepoata-mea, apoi nefasta si copii si mai apoi munca mea pe care o fac cu bucurie. Cu alte cuvinte te comporti ca unu fara bani da o faci mult mai lejer.

  61. neamtule, d’aia te iubeste pe tine toata lumea!
    “tiganie rai/ rai care erai/caravanserai…”

  62. Ce plătesc eu din impozit:
    1 parlametar, 1 caraliu, 1 tanti din spatele ghişeului, 1 popă, 1 profesor, 1 ofiţer, 1 primar, 1 nene de la o agenţie guvernamentală, 1 istoric gen Marius Oprea, etc.
    Sunt mândru că am reuşit să nu pun nici un atribut.

    Voi?

  63. eu m-as considera bogata dc as putea sa calatoresc. oricum fac asta, dar mi-ar placea sa pot sa mananc in saptamanile premergatoare calatoriilor mele de 4 zile

    si dc tot pot sa-mi imaginez.. as vrea mai mult decat sa calatoresc :d
    as vrea sa stau prin diferite tari, ca sa invat limbi straine si apoi sa ma intorc acasa si sa citesc cartile mele preferate in original ;D

    cel mai mult si mai mult as vrea sa nu lucrez.

  64. nedo, in Germania e impozit progresiv. Io consider impozitu progresiv o masura de dreapta. Nu intru in amanunte. La venitu meu platesc impozit 20%. Dar impreuna cu restu retinerilor, somaj, pensie, boala si.. si.. ajung la un netto de ca. 60%. La un venit f. mic impozitu ar putea fi ZERO. Daca n-as avea copil as ajunge la 50%. Nefasta are retineri si mai mari de ca. 60%, pt. ca venitu se calculeaza pe familie si ia intra in alta clasa.

    Atentie: E f. greu de facut o comparatie. pt. simplu fapt ca deductibilitatile joaca un rol extrem de important. Daca de ex. cumpar o casa pt. a o inchiria aceasta mi se reduce din venit deci din impozit. Cind cumpar un computer, sau merg la o expozitie sau un congres, sau nefasta isi cumpara pian cu coada sau partituri aceseta se reduc din venit si deci din impozit. Cei mai bogati si mai isteti care profita de deductibilitati ajung sa plateasca impozit ZERO. Tema e extrem de complicata daca o puneti pe Blogary sunt gata sa va expun ideile principale dintr-un sistem de impozitare “inteligent”, prin care sa se stimuleze reinvestirea.

  65. Romanii sunt mai “inteligenti” decat sistemul nemtesc. Ar insemna o armata de spagari care sa controleze toate facturile.

  66. Neamtule, din ce zici tu, pare ca se incurajeaza munca,
    si se impoziteaza poftele, capriciile. Daca o iei asa, e de dreapta curata masura.

  67. Cine hotaraste cand un hobby devine profitabil? Daca eu sunt pasionat de fotografie, pana sa ajung sa fac bani din ea, nu se deduce un aparat foto performant? trebuie tzidula de profesionist, ca sa fac poze?
    Multa birocratie pentru aplicarea masurii, ceea ce e de stanga.

  68. Neamtule
    Daca ai amanunte despre un sistem de impozitare in care cheltuielile cu berea si tutunul sunt deductibile, ma bag si eu. Da’ sa fie acoperita si diferenta, in caz ca aceste cheltuieli se ridica peste suma datorata ca impozit. Cred ca intelegi ce vreau sa spun.

  69. Andrei, mai bine-mi spui si mie cum fac sa-mi mut afacerea in Insule.

  70. Ce afacere si care insule? Daca e vorba de Canaria, acolo sunt zone libere, fara taxe si fara 30% taxe ale statului Spaniol, ceea ce face ca preturile sa fie substntial mai mici. Daca, vrei in Long Island, acolo lucrurile stau tocmai pe dos. Da e misto.

  71. para, in Ge pt. orice iti trebe tidula. Daca te dai fotograf trebe sa ai diploma de fotograf, daca-ti amintesti era si-n Ro pe vremuri tot felu de asociatii a breslelor. Daca tu in declaratia de venit arati ca ai cistigat bani cu fotografii iti scoti aparatu din impozit. Daca nu ai cistigat inca nici un ban trebe sa dovedesti ca te afli in stadiu de pregatire profesionala.

    Andrei, daca dovedesti ca esti alcoolic de bere, si ai tidula de la doctor poti scoate cheltuielile. De altfel in Bayern berea e considerata aliment si deci intra in impozitarea alimentelor.

  72. ce ti-e si cu dorintele astea…unii vor bani pentr’o casa mai mare, altii pentru o operatie in strainatate…

  73. aha. şi nefasta trăieşte bine, nu? cam asta ziceam şi eu, nu ştiu de ce tache zice că-s dus cu pluta… 🙁 în fine, ce-i drept, cînd e vorba de bani, niciodată nu ajungi la capăt cu femeile, iar cînd e vorba de femei, niciodată n-ajungi la capăt cu banii. de-asta e mai bine fără gagică.

  74. nedo, in ge daca nu iesti insurat ie ca si cum ai fi nefasta, d.p.d.v. al impozitarii si retinerilor, adica ajungi tot pa la 60% retineri, asta daca nu cistigi prea mult.

    Daca iesti insa tinar si cistigi peste 6000 pe luna, platesti f. putin asigurare de boala, daca faci asigurare privata, da daca ai asigurare privata nu mai poti trece la asigirare de stat atunci cind ai copii si nefasta decit daca cistgi doi ani la rind sub 3000. Nedo, in Ge totu e atit de complicat incit nu cred ca frun politician roman ar putea intelege cit de cit cum functionaaza sistemu.

  75. bine, dacă zici, nu mă mărit cu otto. deşi aş pune-o pe tache naşă. numa de-aia, ca să dea dar :mrgreen:

  76. Va amintiti de vestitul impozit P.I.P. al lu’ nea Nicu ? 😈

  77. is acri strugurii, nedo? :mrgreen:

  78. mă duc în germania şi mă mărit cu otto, ca să îl fac gelos pe octavian

  79. Trebe lucrat cu materialul clientului. In Ge, ca in Ge, in Ro, ca in UK.

  80. eu astept sa castig la loto ca apoi sa ii donez! evident, nu joc la loto!!! evident, nu am bani mai deloc, am si copil mic, dar sunt fericita cata vreme putem sa ne descurcam la limita, dar putem. altfel unde ar mai fi bucuria vietii? sunt fericita de cate ori reusesc sa ii iau copilului o jucarie ( oricum nu e prea pretentios ) din banii pe care ii fac in plus din traduceri. vacante in afara?/? nu prea ma incanta. poate doar amsterdamul, in care m-as reintoarce cu placere, dar fara copil. asa ca, ma scuzati, dar ma cac in ei bani multi si de milionari/miliardari de rahat, nesimtiti!!! muriti, muriti, muriti! ( miliardarii, vreau sa zic – astia prezenti p’aci pe blog nu se pun)

  81. salata de spanac rulllllzzzzzz….

  82. Nu ştiu sigur dacă nu-i cumva o legendă urbană, dar se spune că s-ar fi făcut un sondaj de opinie cu Top 100 al bogătaşilor lumii (deci creme de la creme, nu cu ţoape de la noi) cu întrebarea: “Cît de multă avere v-ar mai trebui ca să fie suficient?”. Cică (de aia cred că e legendă urbană) peste 80% ar fi răspuns: “Încă un pic…”.

  83. Bogatasii parveniti sunt oameni bolnavi – ei au mancat la ceaun si se acopera cu aur in speranta ca cineva ii va baga in seama..

    Second , exista o categorie de bogati din nascare. Pur si simplu s-au nascut in familii ultra-bogate, pentru ei banii de buzunar sunt cu mai multe zerouri in plus fata de gloata si asta li se pare normal. Sunt crescuti in scoli speciale si sunt invatati sa invarta milioanele cum trebuie. Ei nu se pot opri sa zica destul fiindca in privinta numarului miliardelor detinute sunt chiar saraci :mrgreen: .

  84. NU VREAU SĂ FIU BOGAT…

  85. Bogat, dupa parerea mea inseamna sa fii liber si sanatos. De exemplu, un simplu rahat de gripa care te tine la pat trei zile te determina sa pretuiesti zilele cand simteai gustul mancarii, cand nu simteai ariciul din gat si cand nu-ti suflai mucii din zece in zece secunde.

  86. daca e cum zici tu, sunt destul de bogat, nu pe cat iti doresti dar multumit la cei 25 de ani pe care ii am ! problema e ca societatea noastra imi cam pune piedici iar de acum inainte ca sa ajung la un venit nu de 4-5000 pe luna, macar 2000, e greu tare …

  87. @Stephanie, Simona a precizat de la inceput ca se refera doar la bogatie materiala, nu la sanatate, iubire, si alte forme care nu au treaba cu banii.
    @Simona, mi se pare ca ceea ce ti-ai dori tu se incadreaza mai degraba in categoria “trai decent”, decat “bogatie”. Chiar daca in Romania noastra draga vezi inca multe colibe din lut, cu o camera de 3mp. La noi e saracia foarte mare, nu prea exista clasa de mijloc, care ar presupune ceea ce iti doresti tu. Dar prin alte parti, o casa cu gradina, o masina si un venit stabil care sa te priveze de griji si sa iti mai permita si care o vacanta, nu sunt considerate neaparat un lux. Cred 🙂

  88. Si eu cam tot atatea imi doresc. Casuta pe pamant, o masina un pic mai buna (nu neaparat) si sa-mi fac o casuta la tara, la Sarata Monteoru (terenul exista, de la bunici). In ce priveste casa actuala, sunt mai bogat ca tine cu doi metri patrati! 🙂

    Sa raspund si la a prima intrebare: oamenii bogati nu mai stiu sa traiasca. Poate e un cliseu, dar nu mai stiu sa aprecieze lucrurile simple: un apus de soare, mersul cu caruta trasa de boi, o mamaliga cu branza mancata direct la stana… Oamenii bogati nu mai stiu ca toate astea exista.

  89. 1. Mi-ar crapa sinapsele daca as putea sa iti raspund la asemenea intrebare.

    2. Pam pam, momentul adevarului. Acum, anu asta, la timpurile astea, bogatia pentru mine ar fi:
    – un apartament cu 3 camere, decomandat (daca ajungem la pensie, ne mutam intre munti, la casa) si musai cu 2 bai. (asta fiindca stam in chirie intr-un apartament de 30 mp). Consider ca e arhisuficient pentru 2 oameni si-un motan;
    – o masinuta, musai nemteasca, cu o consum nesimtit de mic;
    – salariu “baban” de min 6.000 ron (aferent minunatei norme intregi de 10 ore) care sa intre lunar pe cardul meu si inca vreo 4-5.000 ron salariul lui.
    N-as zice ca inima mea doreste prea mult, mai ales ca visatul cu ochii deschisi nu costa. Nu?

  90. Eu m-as simti bogata daca…sper sa nu fie lista prea lunga…
    1. mi-as permite sa-mi duc copilul la toate activitatile pe care le consider educative, creative, relaxante…etc
    2. as avea in fiecare zi pe cineva sa-mi gateasca un meniu raw vegan, astfel incat atunci cand as ajunge acasa sa nu mai fiu nevoita sa gatesc,
    3. as avea o casa cu 4-5 camere, si NEAPARAT in camera mea sa am geam rotund, si in plus o biblioteca,
    4. am mai avem o masina, eventual ca sa ajungem fiecare la job…(da, as veni in continuare la job)
    5. ne-am permite in fiecare an concediu, si nu Grecia, Turcia, Bulgaria :D…stiu, deja exagerez…si cam gata
    In respt pe plan spiritual sunt cea mai bogata 🙂

  91. Simplu: o casuta (nu viloi) cu numele meu pe ea (in acte) si un salariu mediu care sa-mi permita sa plec in concediu macar de doua ori pe an. Restul…..se rezolva. Mereu am zis ca daca as avea bani suficienti as umbla prin diverse colturi ale lumii.

  92. sunt bogata. am tot ce imi trebuie , in momentul asta.

  93. 1. Habar nu am. N-am fost bogata niciodata si bag seama ca nici nu sunt pe cale sa devin. Dar cred ca e o inertie, un mod de a fi, acela de a acumula. Stii tu, oamenii au nevoie de un tel in viata.
    2. Ah, ce-mi place sa fabulez despre ce-as vrea sa am, daca as putea sa am orice! 😀
    Pai, as vrea sa am un salariu (sau o sursa de venit) suficient cat sa imi acopere reparatiile motociclete, ori de cate ori s-ar pune problema, si pe langa asta, banii de vacante, de drum. Nu vreau hoteluri de n-spe stele. Vreau benzina, mancare, un echipament bun, care sa faca experienta condusului maximum posibil de confortabila.
    As mai vrea ceva? Da.. sursa asta de venit sa imi si lase la dispozitie TIMPUL pe care sa il petrec pe drumuri, tot pe drumuri.
    Si, e drept, ar fi bun un loc al meu. O casuta (pe pamant, cu iarba?) a mea, sa am unde-mi aduna amintirile.
    si gata. ma declar multumita. (ce simplu e, fara copil? :D)

  94. 1. Simona, realitatea ta nu seamana mai mult cu a unui miliardar care mai vrea bani decat seamana cu a unui copil african care ar vrea doar ceva mai multa apa…fata de copilul african esti miliardara, si sunt convinsa ca nu ar intelege de ce iti trebuit atata apa ca sa faci dus (adica, presupun ca iti trebuit multa apa ca sa faci dus :D…). Cand n-ai ce face odata (nu te suspectez ca n-ai avea, dar ma rog…asa, pentru documentare) incearca sa cauti pe net un reality show care se numeste Rich Kids of Beverly Hills. Dupa ce te crucesti o vreme, ia in considerare ca, avand in vedere de nevoia de validare prin TV, cred ca respectivii spoiled brats nu-s nici pe departe printre cei mai bogati…mai degraba un middle class al bogatasilor.

    2. Casa stil brancovenesc cu un petec de curte cu pomi batrani si mari, pe langa Cismigiu…am si identificat-o, e numa’ vreo 580.000 de euro (pe care ghici cine nu-i are). Pe care sa o pot renova pana la independenta energetica si in care sa am loc de o blilioteca maaare, care sa fie si sala pentru boardgame-uri (avand in mijloc o masa octogonala din lemn masiv) si buget de cateva mobile-antichitati. Caz in care as supravietui happily ever after fara masina sau casa de vacanta. Plus buget pentru trai decent noi plus copii. dupa cum vezi, mai putin modesta decat restul persoanelor decente de pe site…dar chiar sunt innebunita dupa casele vechi, iar preferatele sunt clar cele brancovenesti. Aaaa, si ca sa nu uit…un set de lingurite de argint cu coada lucrata in stil art nouveau!

  95. PS: ca sa clarificam, la noi in tara nu prea sunt oameni bogati. Mai degraba, oameni care doresc sa devina bogati. Tin minte de un amic ce a studiat pe la AUP (American University of Paris). Ajunse in aceeasi universitate o fata de potent de pe la noi (nu dam nume), pe care amicul o scoase la un suc pe post de “receptie”, cum facusera si cu el alti romani de acolo. Fatuca vorbi mult si bine, la suc, despre cati bani are tat’su. Amicul incerca sa ii explice ca atitudinea e gresita, avand in vedere mostenitoarea familiei Thurn und Taxis precum si cativa colegi din tari..cu petrol, ce studiau tot pe-acolo. Fatuca nu prea a priceput, la inceput. Cand a priceput, s-a mutat la alta universitate, pentru ca numele si banii ei erau peanuts si se simtea cam umilita. Era cam ciudat ca, de la a fi crema societatii in Romania, acolo sa fie aproape sarantoaca prin comparatie cu ceilalti, in grupul carora se credea indreptatita sa fie. Prin urmare…de unde crezi ca vine foamea? Daca nu de la clasa imediat superioara, in care vrei sa ajungi si s a stai?

  96. Deci, as fi bogat cu un apartament de 70 de mp, o masina dacia noua si o bicicleta Merida pe 29 inch rotile, plus un venit de 2000 de euros. Finutz, zic! 🙂

  97. În momentul ăsta, ca să mă simt bogată, nu-mi doresc decât un job, pe măsură studiilor si experienței… În rest, am un soț care ma iubește, o mamă sănătoasă la vârsta pe care o are, iar eu am de asemenea, analize bune. Sunt mai bogată decât mulți! 😉

  98. Eu sunt bogata. Foarte bogata! In primul rand, am un copil sanatos, frumos si cuminte. Asta face mai mult decat un iaht. Sau decat un palat. Sau decat o insula. Apoi, suntem noi, parintii, sanatosi. Avem un apartament de 100 mp, cu o curticica de vreo 40. Raiul pe pamant! O masina decenta, joburi care ne plac, bani care sa ne ajunga de la un salariu la altul, cu care mai reusim si sa mai luam un cercelus, o jucarie, un flecustet. Eu aici ma opresc. Mai mult de atat e deja moft. Ma consider o privilegiata a sortii si sunt fericita si extrem de bogata cu ceea ce am! Dar SANATATEA este cea mai mare bogatie de pe lume. Doar ca suntem atat de ocupati sa alergam dupa nimicuri, incat de cele mai multe ori ne-o facem praf cu mana noastra.

  99. 2. Strict materiale? Pai as fi multumit daca n-as avea rate la banca.

    1. Nu stiu exact ce simt oamenii bogati de isi doresc mereu mai mult. Pentru ca nu inteleg de ce au impresia ca acumularea de bunuri perisabile le poate aduce fericire. Cautand fericirea, unii dintre noi au gresit directia. Unii se mai trezesc.

    Mi-am adus aminte de o intamplare din Pateric, povestita in mai multe randuri de Sorin Dumitrescu: la un batran care nu avea nimic, decat o coliba unde sa se adaposteasca, vine un frate si-i cere usa, pentru ca avea nevoie de ea. ”Ia-o!”

  100. Asta e omul contemporan – cu cat are mai mult, cu atat vrea mai mult. Asa a aparut consumul asta care sufoca mediul.
    Revenind. Eu imi doresc asa:
    -o casa mai mare 🙂 a mea are 33 mp, deci am „batut-o” pe Simona;
    -timp ca sa pot asterne niste ganduri blogosferice si sa imi permit (si) alte activitati;
    -daca as avea niste resurse financiare in asa fel incat sa ma pot plimba prin tara si aiurea prin lume… aaaa… ce bine ar fi!;
    -sa locuiesc undeva unde sa fiu inconjurata de multa verdeata 🙂 si de mult aer curat plus LINISTE, la vreo 1000 m altitudine – dar sa am si unde sa merg la serviciu
    -O BIBLIOTECA; sa nu mai stea cartile in sapte mii de locuri, de sa nu mai stiu de ele

  101. as vrea sa am suficient de multi bani ,incat sa pot curata tara de mafioti,tigani,hoti si tradatori.iar Romania sa devina ce-a fost inainte.in rest.. o casa cu ferestre mici verzi,varuita in alb si cu multe flori colorate in jurul ei.

  102. Mă declar încântat să constat faptul că există oameni capabili să înțeleagă că iubirea și sănătatea sunt niște bogății de preț. Totuși să nu uităm timpul! Pentru cei care au ce pune pe masa, e resursa care se scurge ineluctabil printre degete. Ne petrecem zi lumină (cu tot cu transportul posteriorului) la locul de muncă. Timpul pe care reușim să ni-l acordăm nouă și celor care își așteaptă mereu rândul (familie, prieteni, iubiți, cățel, purcel etc) este jalnic de puțin – trebuie să așteptăm să ne încheiem ciclul potenței biologice ca să primim liber de la clasa amintită de Simona. Ca să primim 5-10 ani de o calitate îndoielnică, cheltuim în avans 35-40 de calitate premium…

  103. Imi doresc doi sau trei copii, o casuta la curte si bani suficienti sa le ofer un trai decent, educatie, vacante, etc.

  104. 1. La prima intrebare cred ca ar trebui sa raspunda oamenii bogati, nu? Adica restul doar isi doresc sa stie ce ar simti daca ar fi = supozitii.
    Cred ca au un confort, o relaxare. Poate mai cad si in capcana superioritatii sau a doritului mai mult. Personal, am vazut oameni care incaseaza lunar 10.000 euro si stau cu grija ca vine foametea si colapsul economic ( astia nu au un prea mare confort!).
    2. Intrebarea 2 este mai justificata, barometrul financiar este intr-adevar foarte diferit de la om la om. Eu m-as simti bogata sa am lichiditati de cateva milioane de euro.

  105. Dai 1000 de euro pe un sony vayo care face acelasi rahat ca un lenovo de 400 dar nu vrei telefon de 8000 de euro? Hai te rog, mai povesteste-ne!

  106. Pentru mine înseamnă să îmi pot permite să-mi ajut familia, să am un acoperiș deasupra capului, să-mi pot oricând vedea prietenii, oamenii dragi (care sunt cam împrăștiați prin lume), să-mi pot permite să le fac mici bucurii la oamenii dragi și să pot să îmi văd liniștită de pasiunile mele (să-mi pot oricând cumpăra o carte pentru că-mi place să citesc, să pot merge la munte să fac un traseu, să mă pot scălda în mare ocazional, să-mi permit să cumpăr hârtie ca să împăturesc niște origami, etc.).

  107. atat cat sa pot calatori oriunde prin lume, sa o pot vizita, sa-mi pierd luni de zile vizitand locuri si cunoscand oameni…

  108. De fapt, s-a inventat si rahatul de aur. Tom Cruise a imbracat in aur primul rahat al fiicei sale. Geez, sunt unele chestii pe lumea asta pe care nu-mi doresc sa le stiu… 🙂

    • OMG! o sa astept sa isi rupa fii-miu ata sa o culeg si sa o fac un fir de aur pe care sa il daruiesc miresei lui la nunta de aur!

  109. scurt ca ma grabesc:
    1) aia f bogati nu vor mai mult ca sa cumpre lucruri. nu sunt dependenti de a avea lucruri . acum isi cumpara putere.puterea da dependenta.
    2)m-as considera bogata (bine, ok, foarte bogata) daca as putea calatori prin lume mereu. Nu vrau sa stau la 5 stele, nu vreau sa zbor cu first class. Sa merg cu orice de la bicicleta la avion, sa stau oriunde se poate sta de la camera in hotel pana la cort , sa mananc sandwichuri, numai sa pot merge si vedea lucrurile lumii.

  110. 1. Cred ca oamenii bogati isi doresc tot mai mult cu fiecare zi pentru ca toti ne dorim mai mult decat avem. Asa cum spui si tu ca ti ai mai dori poate o casa de vacanta, sau o casa mai mare. Toti ne mai dorim si altceva raportat la ceea ce deja avem. Spunea cineva mai sus, f frumos, ca fata de copilul din africa, esti multimiliardara. Probabil asa e si cu cei f bogati, raportat la lumea in care se invart gasesc constant inca ceva ce ar putea avea. Intr un fel e vorba si de evolutie. Toti muncim cu un scop, unii sa supravietuiasca, altii pentru o casa mai frumoasa, altii pt a explora lumea, fiecare raportat la posibilitatile lui, dar e normal sa vrem mai mult. Atunci cand am ajunge sa consideram ca avem totul, ce ne ar mai motiva sa ne trezim dimineata ?

    2. Donald T. spunea ca cea mai mare satisfactie atunci cand esti un om care detine putere si f multi bani, consta in ceea ce poti face pt cei loviti de soarta. M-as simti multumita financiar cu o casuta cocheta, nu mare, dar care sa inspire caldura unui camin, si din care sa nu lipseasca nimic, sa-mi permit o vacanta pe an in afara tarii, sa simt ca merita sa ma trezesc dimineata sa merg la serviciu, cei apropiati mie sa aiba ce le trebuie pt un trai decent si daca ar fi sa visez mai mult, mi-as dori sa nu ma mai simt neputiincioasa ori de cate ori vad drame ale unor copii, batrani, fel si fel de povesti de viata, sa pot face cate ceva pt ei.

  111. Eu nu-mi doresc altceva decat sanatate pentru mine si ai mei.sa ne traim viata asa cum e ea, nu mai conteaza,atata timp cat suntem impreuna. Cine-si doreste altceva, n-a petrecut ore indelungi pe culoarele spitalelor plangand si rugandu-se pentru viata celui drag. Eu am facut-o si de atunci, orice alta dorinta mi se pare desarta.

  112. eu am trait in filmul ala – mi-am dorit sa fiu bogata, mi-am luat prima casa, are curte, e faina, mi-am luat-o si pe a doua, are curte +livada, 2 masini.
    atunci cand am observat ca nivelul bucuriei era invers proportional cu al bunurilor m-am oprit. si nu exista o zi din viata mea in care sa nu ma gandesc ce bine am facut.

    consecinte?
    1. toti din filmul ala au disparut din jurul meu, si nici de asta nu-mi pare rau, am cunoscut multi oameni faini
    2. o zi petrecuta cu fiul meu nu as schimba-o pe greutatea mea in aur (sau din chestia aia fara gust). si am kilograme destule 😉

  113. 1.Pai se simt intangibili dintr-un oarecare punct de vedere(material vorbind).
    2. Chestii materiale intr-un cuvant sunt banii .Nu stiu de ce se tot spune ca,, banii nu aduc fericirea,, caci eu atunci mi-as dori sa fiu nefericit.Sau ca nu banii fac totul.Adica ce anume nu cam face?Daca nu am nu ma pot hrani cum trebuie ,nu ma pot educa cum trebuie,nu ma pot odihni cum trebuie si mai ales nu prea pot fi sanatos.

    P.S.Mai rau este ca,cu putin in urma de a citi acest post am vazut un miniclip care chiar te pune pe gandit https://www.facebook.com/photo.php?v=619114958163525

Adaugă un comentariu

Câmpurile marcate cu * sunt obligatorii! Adresa de email nu va fi publicată.
Acest site foloseste serviciul Gravatar pentru afișarea pozei de profil a comentatorilor. Pentru setarea unui avatar, accesați acest link.

Question Razz Sad Evil Exclaim Smile Redface Biggrin Surprised Eek Confused Cool LOL Mad Twisted Rolleyes Wink Idea Arrow Neutral Cry Mr. Green

bijuterii argint bijuterii argint