Skip to content

Cum se ceartă femeile cu bărbații

2014 March 13 at 11:26 am

by Simona Tache

- Ce ai, draga mea?

- …

- Iubito, ce ai?

- …

- Iubitoooo!

- NU MAI ȚIPA AȘA!!!!!!

- Nu țip. Tu țipi.

- ȚIP PE DRACU EU!! Ce vrei?

- Să-mi spui ce ai. De ce ești supărată?

- Nu am nimic.

- De 4 ore taci.

- De 4 ore și 10 minute.

- De 4 ore și 10 minute.

- Ce faci, mă îngâni?

- Nu te îngân.

- Ba mă îngâni. Nu vezi că repeți tot ce zic?

- Nu repe… Bine, repet, scuze. Acuma îmi spui ce ai?

- Nu am nimic, te rog să mă lași în pace.

- Bine, dar…

- Nici un “dar”, nu mai vreau să aud nici un cuvânt, OK? Lasă-mă!

- OK…

După încă cinci minute de tăcere:

- Tu îți bați joc de mine, nu-i așa?

- Poftim? De ce îmi bat joc de tine?

- Pur și simplu nu îți pasă că sunt supărată.

- Păi, nu te-am întrebat ce ai și ai zis să tac?

- Și tu atâta ai așteptat, nu? Să scapi de-o grijă…

- …

- După ce că ești nesimțit și îmi distrugi viața, nici măcar nu-ți pasă…

- Îți distrug viața?

- Da.

- Ce-am făcut?

- Ce-ai făcut?

- Da.

- Chiar vrei să știi ce-ai făcut?

- Da.

- Păi aia e, că problema nu e ce-ai făcut, ci ce n-ai făcut…

- OK, zi ce n-am făcut.

- Te faci că nu știi, da?

- Nu, chiar nu știu, jur.

Ea începe să plângă cu sughițuri. Și printre sughițuri vorbește:

- Și când te gândești că erau și alții de față și au văzut că mă tratezi ca pe proastă.

- Când te-am tratat eu ca pe-o… despre ce naiba vorbești?

- Ții minte, acum 3 luni, la ziua ta când te-am rugat să duci gunoiul, de față cu mama și cu tata, și ai zis că n-ai chef, că o să-l duci mai târziu și că mai bine să aduc eu desertul ăla, ce întârzii atâta cu el?…

- Așa am zis?

- Cuvânt cu cuvânt. Adică, vezi Doamne, eu eram proasta pe care o țineai tu numai la cratiță, să-ți facă deserturi, și tu nici măcar gunoiul nu te deranjai să-l duci. M-am simțit oribil, să știi, ca ultimul om m-am simțit.

Din nou hohote. El încearcă s-o ia în brațe.

- Ia mâna de pe mine. Sunt doar o bucătăreasă care nu merită respect.

- Iubito, dar ai înțeles greșit.

- Da, sigur, adică nici nu mă duce capul, asta vrei să zici, nu? Sunt o bucătăreasă fără creier.

- Ești cea mai deșteaptă femeie pe care-o cunosc.

- Mai faci și mișto de mine, ca un nesimțit…

- Doamne ferește! Chiar nu fac.

- Cum poți să-mi zici că sunt cea mai deșteaptă femeie pe care-o cunoști? Ne-ai dat cumva la toate teste de inteligență?

- Nu v-am dat, dar, na… așa mi se pare.

- Adică nici măcar nu ești sigur.

- Ba sunt sigur.

- Ești sigur pe dracu.

- Pe cuvânt că ești foarte deșteaptă, iubito!

- Tu chiar vrei să mă umilești în continuare, nu-i așa?

- De ce te umilesc? Pentru că am zis că ești deșteaptă?

Noi hohote.

- Iubito, ce-i cu tine? De ce plângi în halul ăsta?

- Mă faci urâtă, așa, pe față, nu?

- Poftim? Când te-am făcut eu urâtă?

- Îmi repeți atâta că sunt deșteaptă, de parcă eu n-aș ști că așa sunt consolate toate urâtele?

- …

- Taci, vezi? Nici nu mai ai ce să zici. Te-ai blocat.

- Păi m-am blocat, da, că nu știu ce să răspund la astfel de tâmpenii.

- Acuma mă faci și tâmpită, nu?

- Nu.

- Cum, nu? Ce, eu n-am auzit? Insinuezi că sunt surdă?

- Băi, încetează, exagerezi îngrozitor.

- Am înțeles. Sunt urâtă, tâmpită, surdă și exagerez. Și locul meu e la bucătărie, cu slugile.

- …

- Și mai sunt și curvă, asta deja o știm de mult.

- POFTIIIM?

- NU ȚIPA LA MINE!

- Asta cu curva de unde-ai mai scos-o?

- Mai ții minte ce mi-ai zis, acum opt ani, când m-ai invitat prima oară la un suc?

- Ce ți-am zis?

- “Unde stoarcem portocalele, la mine sau la tine?”.

- Așa, și?

- Adică, vezi Doamne, eu eram din aia care se culca cu bărbații de la prima întâlnire… Deci curvă…

- EȘTI NEBUNĂ, ERA O GLUMĂ!

- A, da, acuma sunt și nebună?

- Nu am vrut să zic “nebună” în sensul ăla. Pe bune, iubito, hai să ne calmăm un pic și să…

- DIVORȚEZ!

 (Din revista Unica, ediția din ianuarie 2013)

Related posts:

42 Responses Post a comment
  1. Emrys permalink
    March 13, 2014 11:34:55

    O doamna frumoasa, desteapta, amuzanta si echidistanta. Cel asa deduc eu din acest pamflet.

    tot respectul, am ras copios, la fel cum rad si cand faceti misto de barbati. La urma urmei, niciuna din cele doua tabere nu e mai breaza ca cealalta.

  2. March 13, 2014 11:38:51

    De cele mai multe ori barbatul o lasa mai moale :D in conflicte d-astea

  3. Kypesch permalink
    March 13, 2014 11:51:10

    Pe la jumătatea textului mă gândeam: “Unde ne-a auzit Simona?!”

  4. March 13, 2014 11:58:06

    Precursorul violentei domestice :)))

  5. Bombonica permalink
    March 13, 2014 12:09:49

    doar atat? :) )))

  6. March 13, 2014 12:17:05

    Îmi imaginez sceneta asta cu rolul „dânsei” jucat de Norica Nicolai. Doar că, oricât aș încerca să duc castingul pentru mascul spre alt „actor”, fac ce fac și tot pe Cristian Cioacă îl văd cel mai potrivit pentru rol.
    Și-ar mai fi cupluri ce ar putea da o probă pentru o eventuală ecranizare. Giovani Becali și Ecaterina Andronescu, par igzamplu. Vezi, Simona ?, puteai să pui și de-un concurs … :lol:

  7. iosdevina permalink
    March 13, 2014 12:59:24

    daaar…sunt unii care au inavat sa contracareze astfel de momente cu replici de genul: da, iubito- stii ca barbatii sunt mai tampitzei si ei nu se pricep la chestii din astea sofisticate, trairi din astea elevate …iarta-ma ca sunt barbat si sunt babalau samd samd… si uite asa, seaca lacrimile, si te inviorezi si sari intru salvarea bietului ipochimen batut de s :roll:

  8. iosdevina permalink
    March 13, 2014 12:59:51

    ..batut de soarta :roll:

  9. Elena permalink
    March 13, 2014 13:05:17

    Daca in realitate reactioneaza asa, chiar ca e proasta.

  10. Lia permalink
    March 13, 2014 13:07:21

    dar sa vezi ce proasta e daca nu stie de gluma si ia un text ca ala de mai sus in serios

  11. Adi permalink
    March 13, 2014 13:13:24

    :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

  12. Vio permalink
    March 13, 2014 13:27:09

    N- o subestimati…femeia intotdeauna intr-o astfel de situatie are un scop. Scopul ei era ultimul cuvant spus de ea.

  13. Rodica permalink
    March 13, 2014 16:01:29

    Simona, ai microfoane la mine in casa? :D In afara de bocete, care nu-mi ies nici la comanda, si de replica de final, restu’ sunt eu cu PMS + sechele revedere anuala mama sot + balamuc la birou.
    El din povestea mea e mai putin impaciuitor, parca.

    :))))

  14. Nicol permalink
    March 13, 2014 16:11:53

    Cum arata o cearta intre mine si barbate-miu:

    Eu: bla…bla…bla…[de obicei ma enervez ca nu ma ajuta la treburile casnice]
    El: [mut]
    Eu: bla…bla…bla…bla….
    El: [si mai mut]
    Eu: Tu chiar nu ma iubesti si nu-ti pasa de mine…iti place sa ma vezi trudind ca o sluga! [mai scot si un oftat de dezamagire la final]
    El: [tace cufundat si mai adanc in gandurle lui]
    Eu: E clar ca nu ma iubesti, daca m-ai fi iubit ai fi ripostat…bla…bla… Nu stiu unde te-am gasit si de ce m-oi fi maritat cu tine… bla…bla…

    In concluzie certurile noatre sunt in general niste monologuri de-ale mele. Din fericire eu sunt ca un foc de paie, ma aprind repede si ma sting la fel de repede…iar dupa ce ma sting, incepem amandoi cu ironiile si in cele din urma dragul meu sot ia cu mare sictir aspiratorul in mana si se pune pe treaba. Atunci zambesc victorioasa pe sub mustati ;)

  15. nike permalink
    March 13, 2014 16:52:05

    eu am ales sa nu am mai enervez.
    la cate gafe face, abia am timp sa le repar.ultima inca e prea proaspata si grea.
    o medie de una la cateva saptamani.dar dure .
    dupa ia postura de mielusel.
    la reincarnarea viitoare jur pe cravata de pioniera ca nu mai mai marit!

    dar si cand ma enervez urmeaza un torent de beepuri din partea mea.initial tace, apoi urla, injura, iar tace.apoi sta spasit cateva zile.
    ca acum,de ex.

    inca sunt in stare de soc: cum pana mea sa crezi ca Chevron angajeaza ospatari, mecanici, geologi si asistente medicale, ba sa iti mai cumperi si biletul de avion??????????
    el: incepe vesnica formula de vina e…………..copilul ca vrea desene, tu ca vrei FB, oboseala, prognoza meteo…
    eu: ba nu,stai sa iti explic. si dau jdemii de exemple de inalta gandire epica(cutie de viteze pe care a dat 100 de euro dar nu era de lada,si nu a tinut cont cand i-am zis asta, rezervarea de alta 100 de euro,fara sa isi dea seama ca atunci n-are cum sa se duca, semnatura pe PV de 1000 de lei, semnatura ca da din banii blocului unuia sa isi plateasca factura de lumina ca asa i-a zis presedintele blocului).
    dupa fix 2 ore in care eu raman fara voce urland,si aratandu-i de la adam si eva cum ca atunci cand i se spune sa cer bani, mintea lui devine blank…………
    dupa orele de expunere a naratiunii, dupa punctul culminat, brusc tace,se retrage,recunoaste………….dar ferit-a sfantul sa recunoasca ca a gresit din prima.

    deci schema noastra e alta:
    eu acuz
    el injura, da vina pe mama natura, familie, pe toti de la euglena verde la pentium 8
    eu spun calma, apoi urland cateva exemple de maiastra gandire
    el urla si mai tare
    apoi vine brusc luminarea, recunoaste,tace, inghite si evident devine depresiv si nu mai trebuie sa ii zic ca sunt sadica si n-am empatie……………

  16. Andreea permalink
    March 13, 2014 19:15:50

    =)))) Clar ai pus microfoane in casa … ma duc sa le caut … la mine e cap coada, si cu plans si cu divort si cu tot … bineinteles cu dupa regret si dupa ce el ma ia in brate, ma pupa si imi spune ca ma iubeste, ma simt vinovata si ii fac toate poftele cateva zile bune … :)))

  17. Ciortan permalink
    March 13, 2014 19:54:22

    mai doamne ce ma enerveaza feministele… ce aveti ma nene cu barbatii?

  18. March 13, 2014 23:16:39

    lol. PMS syndrome :) au si florile !

    o floricica, catre un fluturas :
    -ce mi-ai tot facut zilele trecute ?? ?
    -?!?!?!
    - nu-mi mai vine fotosinteza !

  19. neamtu tiganu permalink
    March 14, 2014 10:11:58

    exista doua startegii sa iesi din asa o incurcatura, unu, doi si trei:
    1. cind simti ca-ncepe o asemenea discutie iti aduci aminte brusc ca ai de facut ceva important inafara casei, de ex. sa-i pui apa la masina ei, apropos, muierile consuma tone de apa pt. spalarea parbrizului, cred ca-si fac dus, sau ceva mai complict cu frinele, asta o sperie. Evident ca oparatia va dura muulu mai mult decit ti-ai planificat deoarece niste suruburi erau ruginite si te-ai intilnit cu un vecin care plecase de acasa si asa se justifica ca mirosi a bere.
    2. Ii aduci aminte ca ai mari probleme la munca, ca nu aveti suficiente contracte si ca se vorbeste de reducerea de personal, si ca si el, care oricum e cel mai bun din firma ar putea s-o pateasca. in aceste conditii ar trebui sa va ginditi sa faceti niste economii si ca planuita vacanta la Mizul mai poate astepta.
    3. o iei la bataie!

  20. catalin permalink
    March 14, 2014 14:15:30

    Asta e, daca nu i-o fost clar omului ca nimic e chiar nimic. :)

  21. March 14, 2014 14:51:28

    neamtu:
    4. o iei la fuga :)

  22. Cezar permalink
    March 14, 2014 15:45:37

    termin discuatia la “nu am nimic” . Daca chiar are ceva, replica perfecta e “termina cu tameniile astea ca nu am nici timpul si nici cheful necesar”. Si nu, nu ma daumacho dar am invatat-o ce inseamna sa iti setezi problemele in functie de seriozitatea si gravitatea lor : problema de mai sus cea mai joasa in nivel. Ti-a murit o ruda apropiata –>cea mai inalta in nivel. nici macar haios nu mi se pare…fleacuri pt copii de 15 ani . ..

  23. March 14, 2014 17:33:42

    si “discutia” poate continua asa la nesfarsit:))

  24. neamtu tiganu permalink
    March 14, 2014 19:34:36

    din dorinta de a va testa perspicacitatea, vai ce cuvint greu, nu am vorbit de cea mai probabila metoda, si anume, doamna e absolut nefututa, drept urmare se procedeaza in sensu inlaturarii acestui impiediment, se recomanda o actiune ceva mai dinamica, mai hotarita, un pic de ura proletara nu strica, ceva de durata, epuizant. A nu se lua in considerare sentimente, dulcegarii, romatism.
    Neaparat, la sfirsit, se pune intrebarea cheie, cum am fost iubito, in cazu in care raspunsu e sovaitor, sau neconvingator se repeta actiunea pina-n zori de zi.

    Va doresc, si-mi doresc, succes!

  25. March 15, 2014 12:48:23

    Caterinca la maximum. Eu divortam de mult de ea, si-o merita baiatul. :)))

  26. March 17, 2014 11:44:28

    Asta e o fantezie feminina! :D
    Nici un barbat nu poarta o cearta atat de lunga cu consoarta/partenera, discutia s-ar fi incheiat mult mai devreme, fie cu o usa trantita la plecare, fie cu violenta in cuplu! :D

  27. March 18, 2014 18:45:01

    Nicol:
    “iar dupa ce ma sting, incepem amandoi cu ironiile si in cele din urma dragul meu sot ia cu mare sictir aspiratorul in mana si se pune pe treaba”

    nu pot sa cred, ati inceput amandoi cu ironiile? :))

    daca imi este permis, cam asa sta treaba cu ironiile la femei:
    http://reactii.ro/ironia-la-femei/

  28. March 18, 2014 18:58:31

    andreea,
    “bineinteles cu dupa regret si dupa ce el ma ia in brate, ma pupa si imi spune ca ma iubeste, ma simt vinovata si ii fac toate poftele cateva zile bune … :)))”

    succesul relatiei conjugale: barbatul trebuie sa fie surd si femeia oarba.

  29. March 18, 2014 20:32:40

    Splendid!

  30. Cristian permalink
    March 19, 2014 08:54:27

    5. “Fii optimista…..totul o sa fie bine”

  31. Only me permalink
    March 20, 2014 01:27:34

    La mine e taman invers. In sensul ca el sta cu nasul in c… si nu zice nimic, eu fiind cea care tot insista: ce ai?, ce ai? etc. Numai ca, dupa vreo 2-3 (maxim!) intrebari, ii dau flit si nu-l mai bag in seama. Apoi, a doua zi, o iau de la capat. Evident, vine si raspunsul “nimic, ce sa am” (sau varianta “nu mai conteaza”) si atat imi trebuie – mi-a venit apa la moara si incep cu stresul: de-aia te porti asa, ca n-ai nimic etc. Evident, se ajunge la punctul culminant:
    el: – Nu vrei mai bine sa divortam?
    eu: – Nu!
    el: – de ce? ca si asa zici ca ti-e rau langa mine bla-bla-bla. divortam si gata!
    eu: – am zis nu si nu ramane!
    el: – de ce?
    eu: – pentru ca divortez cand vreau eu, nu cand vrei tu! ce n-ai inteles? n-am chef sa ma cert cu tine (asta dupa ce deja ne certasem cel putin jumatate de ora), vezi-ti de necazuri.
    Treaba interesanta in toata povestea asta e ca, pana la urma, tot el cedeaza. si dupa vreo saptamana imi spune si ce-a avut atunci cand l-am intrebat. Oricum nu ma intereseaza cu adevarat ce are de e tafnos, intreb si eu asa sa fac putina conversatie si, de ce nu? sa am si o discutie in contradictoriu. ca daca INTR-ADEVAR n-am chef de cearta, ma fac ca nu observ nimic si imi vad de treaba mea. Pana rabufneste el. Dar asta e alta discutie…

  32. rafy permalink
    March 24, 2014 09:07:24

    dupa 3 luni s-a prescris

  33. March 24, 2014 15:44:31

    Cica ‘barbatii sunt de pe Marte iar femeile de pe Venus’ dar daca tot s-au hotarat sa traiasca impreuna pe Pamant de ce nu se adapteaza oare noilor conditii?

  34. nesimtitul permalink
    May 8, 2014 18:48:44

    Am si eu o intrebare de baraj: daca te ridici si pleci in loc sa intri in discutiile ei nebune, esti nesimtit?

    Nu prea am experienta cu relatiile de lunga durata, dar nu consider in regula ca un barbat care se respecta sa accepte genul asta de comportment din partea altei fiinte umane care se considera inteligenta, nici daca iti este partenera de viata (de fapt, mai ales daca iti este partenera de viata). Pot intelege nevoia de suport, atentie, respect, consideratie, admiratie, gelozia, totul pana la isterie. Cum poti sta cu alta persoana ani de zile si nici unul sa nu fie in stare sa zica, stii ce, am luat-o pe aratura, nu crezi ca ar trebui sa ne oprim, mai vorbim despre ceva anume? dupa care amandoi se opresc si discuta calm despre ce ii roade la sufletel.

  35. alinageorgiana permalink
    May 10, 2014 00:37:08

    mi-au sangerat ochii pana am citit pana la capat tampenia asta. daca tu ai senzatia ca e amuzanta imaginea unei femei handicapate, care aude, crede si interpreteaza lucruri complet eronat pe care nu le-a spus nimeni si crezi ca exista vreun barbat care sa stea mai mult de 5 minute cu tampita care aude si inventeaza chestii din capul ei ai o maaare problema. discutia asta s-a terminat in viata reala dupa a doua linie de dialog cu el care ii zice “du-te dreq de nebuna naibii unde te-am gasit phihopata dreq ai 10 minute sa-ti faci bagaju sa o futi pe ma-ta la cap nu pe mine” si culmea e ca are dreptate. daca mi-ar face mie o femeie asa as bate-o de i-ar suna apa in cap. si faptu ca tu prin textu asta generalizezi si toate cretinele se vad in aceasta situatie “uuu asa fac si eu haha” nu o sa va mai haleasca saracu ala cu care sunteti va zic eu sincer. NU ASA SE POARTA O DISCUTIE SI NU ASA SE CEARTA NICI O FEMEIE NORMALA SI NICI UN CUPLU NICIOATA! DACA SUNTETI IN ACEASTA SITUATIE LUATI ATITUDINE, DACA SUNTETI FEMEI NU MAI FACETI ASTA SI DACA SUNTETI BARBATI NU MAI INGHITITI TOATE NEBUNELE SI PSIHOPATELE!
    va recomand un consult psihiatric si pshihologic pentru ca interpretati chestii care nu exista!

  36. alinageorgiana permalink
    May 10, 2014 00:41:12

    si pentru domnul nesimtitul: nu sta nici 5 minute cu o dementa dinasta, doamna asta mare scriitoare face un deserviciu enorm ca isi scrie gandurile pe blog, nu asa sunt femeile, poate doar alea de la ea de la ospiciu, femeile sunt niste fiinte cerebrale, care au logica si bun simt, nu inventeaza cai verzi pe pereti si nu sunt nerezonabile. nu sta cu o gagica dinasta oricat de buna ar fi pentru ca o sa iti smulgi parul din cap daca o sa ai ghinionul vreodata sa te intalnesti cu vreuna din prietenele sau colegele de camera de la pshihiatrie ale doamnei jurnalist

  37. alinageorgiana permalink
    May 10, 2014 00:58:18

    am citit regulile de pe blog, sunt super ! fara sa ai si critici pe blog niciodata in viata ta nu o sa te ridici la nici un nivel, nici macar la ala al marii, ba chiar mai mult, o sa pui si femeile in lupta lor de empowerment si independenta la zid ca sunt nebune si cretine. daca ai de gand sa traiesti intr-o bula chicioasa si roz scrie fata in jurnal nu pe blog

  38. Sorin-Mihai permalink
    May 11, 2014 03:42:16

    Tura asta m-ati derutat rau d-na Simona TacheDa, da, dvs., cea pe care o stiam posesoarea unui umor mai savuros, mai concret( asa ca pentru pamanteni nu lunatici sau venusieni!) si mai ales (sa ma scuze pudibonzii!) mai penetrant. Dialogul asta familial intre un EL aproape unic si EA posesoarea unei multiple pesonalitati ale bucataresei fara creier, proastei etc, dupa cum se autodefineste personajul in cauza, mie personal, mi se pare cam insipid. O fi din cauza ca ori n-am baut suficient sau cel mai probabil, mi-am pierdut simtul umorului datorita marasmului vietii de familie din tara. In shimb o familie care “este mandra ca este romana”. In cosecinta astept “sa coboarati in jos” , aici printre pamanteni pentru viitoare exercitii de admiratie.Va salut cu acelasi respect, d-na!

    P.S.Deoarece doresc sa pactizez cu d-na din scheci pe care prea ati expus-o (asta ramane intre noi!) sunt dispus sa iau cateva palme peste bot de la dumneavoastra ca sa uite saraca de masculul ala alfa cu care ati pricopsit-o.Nu ma menajati! :-)

Trackbacks & Pingbacks

  1. Sunt puțin șocată | Jurnal roz de cazarmă și nu numai
  2. Desaga cu bine (#2) | Georgiana Lungu Desaga cu bine (#2) | Povestea Mea